PARTNER PORTALU
 • BGK

Bon żłobkowy w Warszawie stanie się faktem. Komu przysługuje?

 • aw    7 czerwca 2017 - 21:14
Bon żłobkowy w Warszawie stanie się faktem. Komu przysługuje?
Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi (fot.pixabay)

W czwartek, 8 czerwca, stołeczni radni podejmą uchwałę dotyczącą warszawskiego bonu żłobkowego.
• Chodzi o 400 zł wsparcia dla rodzin najmłodszych dzieci.

• Koncepcję tę w grudniu zapowiadały władze stolicy.

• To kolejne działanie na rzecz rodzin mieszkających w Warszawie.


– Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. Przez dziesięć lat powstało 26 żłobków, wprowadziliśmy nową formułę opiekuna dziennego i zaczęliśmy wykupywać miejsca w niepublicznych żłobkach. Wszystko po to, aby ułatwić rodzicom powrót do pracy. Wspieramy również rodziny mające starsze dzieci. Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne. Od września będzie także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów podstawówek i gimnazjów – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Dla kogo bon  żłobkowy?

Warszawski bon żłobkowy ma być także zachętą do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia w mieście podatków. Aby otrzymać bon, trzeba będzie zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym, nie później jednak niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 rok życia.

To finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice, którzy:

- pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie,
- nie są na urlopie wychowawczym,
- spełniają kryterium dochodowe: 1922 zł netto na jednego członka rodziny,
- i których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku lub chodzi do miejskiej placówki.

- Szacujemy, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin- podaje stołeczny ratusz.

Przybywa miejsc żłobkowych

Magistrat chwali się,  że w stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Zapewnionych jest 6,5 tys. miejsc dla najmłodszych. Miasto dysponuje 6038 miejscami w żłobkach miejskich, do tego dochodzą miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekuna dziennego.

Ratusz zleca organizację opieki w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo zatrudnia 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi. W Warszawie w ciągu dziesięciu lat powstało 26 żłobków, w tym 10 miniżłobków. Do 2018 roku przybędzie jeszcze około 2300 miejsc m.in. dzięki budowie co najmniej 15 nowych żłobków.

W Warszawie przedszkola będą bezpłatne

Pod koniec maja radni stolicy podjęli uchwałę o bezpłatnej opiece w miejskich przedszkolach. Od września w stolicy 46 000 przedszkolaków będzie korzystać z zajęć za darmo. Od 2013 roku opłata za przedszkola wynosi 1 zł za każdą godzinę pobytu dziecka w placówce powyżej sześciu godzin opieki. Dzięki likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. Rodzice będą płacić jedynie za posiłki. 

Uczniowie pojadą za darmo

Przypomnijmy, decyzją władz Warszawy od 1 września 2017 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia. Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. Uprawnienie obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy. Z Karty ucznia może skorzystać ok. 150 tysięcy uczniów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Zainteresowana, 2017-07-14 13:31:44

  Czy wiadomo już gdzie można składać wniosek o bon?
 • matma, 2017-06-19 16:17:21

  Do Wład: Zawsze ludziom będzie mało kiedyś nic nie było 500* mało bon mało wiem że to mało ale coś się robi za PIS za PO markety budowali i za 6 zł się pracowało doceńmy to
 • Wład, 2017-06-19 13:47:19

  bon żłobkowy to fantastyczny pomysł, ale kwota od której jest uzależniony jest absurdalnie niska, biorąc pod uwagę że dwie osoby MUSZĄ pracować