PARTNER PORTALU
 • BGK

Brexit to wielki sukces Rosji. Najgorszym scenariuszem może być wojna

 • Parlamentarny.pl    29 czerwca 2016 - 14:20
Brexit to wielki sukces Rosji. Najgorszym scenariuszem może być wojna

Teraz Londyn zajęty stabilizowaniem wewnętrznej sceny politycznej oraz negocjacjami co do przyszłości relacji z UE będzie wywierał jeszcze mniejszy wpływ na wschodzie kontynentu - uważa Ryszard Żółtaniecki /Fot.youtube.com/

Sytuacja w Europie zmierza raczej ku katastrofie, którą trudno dziś jeszcze zdefiniować, ale zagrożenie jest coraz wyraźniej widoczne. Możliwe, że taka katastrofa wpłynęłaby na zmianę koncepcji integracji Europy - mówi dla Parlamentarny.pl Ryszard Żółtaniecki, socjolog, dyplomata, kierownik Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.
Wyniki brytyjskiego referendum postawiły polski rząd i całą klasę polityczną w trudnej sytuacji. Brexit uruchomił procesy wyjątkowo niekorzystnych dla nas zagrożeń. Zaskoczył pana pomysł zastąpienia UE super państwem unijnym?

Ryszard Żółtaniecki: - Wydawało się, że UE wyciągnie wnioski z Brexitu i będzie starała się usunąć bariery, które zagrażają jej konsolidacji i przyczyniły się do wyjścia Brytyjczyków z Unii, takie jak: eurobiurkoracja, arbitralne, nie liczące się z głosami innych państw decyzje dotyczące drobiazgowych regulacji prawnych czy też dotyczące relokacji imigrantów.

Tymczasem Unia wybrała całkiem odmienny sposób dalszej integracji w postaci pomysłu budowy unijnego super państwa. Nie wyobrażam sobie tego. Państwa, faktycznie to już nie będą państwa ale byty narodowe bez własnej armii, bez służb specjalnych czyli autonomicznych elementów zapewniających bezpieczeństwo, bez banku centralnego za to z obowiązkową relokacją uciekinierów, z osłabiona rolą NATO. To jest tak, jakby oddanie nas w prezencie Putinowi.

W nowej rzeczywistości zmieniającego się układu sił w UE po odejściu z niej Zjednoczonego Królestwa, to Niemcy staną się najbardziej liczącym się państwem. Mogą hamować albo przyśpieszać wypychanie krajów niechcących przyjmować wspólnej waluty z procesu integracji.

Nie uważa pan, że w tej sytuacji dążenia polskiego rządu do wyrównania asymetrii w stosunkach polsko-niemieckich będzie jeszcze trudniejsze, niż dotychczas?

- Ten projekt musiał być wypracowany i przedyskutowany już wcześniej. Nie powstał przecież w czasie jednego weekendu. Został wyciągnięty z jakiegoś sejfu bądź archiwum. I jest on dla nas okropnie niebezpieczny.

Dlaczego?

- Dlatego, że doprowadziłby do tego, że stracilibyśmy wszystkie atrybuty decydowania o swoim losie. Decyzje o nas nie będą zapadały w Warszawie, ale w Berlinie, Paryżu, Brukseli. Staniemy się peryferiami super państwa, które będzie realizowało własne interesy. Stworzenie takiego państwa rozwiązuje problem uchodźców, będzie ich można alokować w ramach tego państwa.

Czytaj całą rozmowę TUTAJ.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • iga, 2016-06-30 11:21:03

  głupi, szkodliwy bezpodstawny tytuł, bełkotliwy, życzeniowy wywód. Na tym portalu spodziewałam się lepiej wyselekcjonowanych treści.
 • Julek, 2016-06-30 09:13:42

  Do Jurek: pomijając tego palanta, to trudno się z al nie zgodzić. A niepokój co do ilości idiotów podzielam. Twoja wypowiedź to potwierdza.
 • Jurek, 2016-06-29 22:10:56

  Do al: Kiedy czytam takie posty, nie mogę nie stawiać sobie pytania: skąd nagle tylu idiotów wzięło się w moim narodzie? A może to tylko nieliczna grupka obsługuje wszystkie fora?