PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew: Wkrótce protest pod resortem rozwoju i siedzibą PiS

  • MN    3 listopada 2016 - 13:58
Budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew: Wkrótce protest pod resortem rozwoju i siedzibą PiS
Mieszkańcy 13 gmin protestują przeciwko liniom najwyższych napięć. (fot. pixabay)

• Kolejna demonstracja przeciwko decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się 8 listopada.
• Protest będzie wymierzony przeciwko decyzji o zmianie przebiegu linii 2x400 kV Kozienice – Ołtarzew.
• Demonstracja rozpocznie się pod Ministerstwem Rozwoju, następnie przemaszeruje pod siedzibę PiS.
Protestować będą mieszkańcy 13 gmin południowego i zachodniego Mazowsza (Białobrzegi, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Głowaczów, Jaktorów, Jasieniec, Ożarów Mazowiecki, Promna, Radziejowice, Stromiec, Tarczyn i Żabia Wola).

Będzie to już ósmy protest przeciwko linii najwyższych napięć 2x400kV, która ma biec przez południowe i zachodnie Mazowsze. Tym razem protestujący spotkają się pod siedzibą Ministerstwa Rozwoju na Placu Trzech Krzyży, aby przypomnieć o sobie Piotrowi Naimskiemu, pełnomocnikowi rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, który w czerwcu zapewniał, że linia nie będzie przebiegać nad terenami zurbanizowanymi.

Następnie udadzą się pod siedzibę PiS. Jak mówią organizatorzy ze Społecznej Grupy Koordynacyjnej Kozienice-Ołtarzew, politycy tej partii – poseł Marek Suski i marszałek Senatu Stanisław Karczewski – działali na rzecz zmiany wariantu przebiegu linii.

Mieszkańcy z 13 protestujących gmin domagają się powrotu do decyzji najmniej szkodliwej społecznie, czyli wariantów linii położonych wzdłuż korytarzy infrastrukturalnych i nie akceptują braku merytorycznych wyjaśnień ze strony Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Rząd stoi na stanowisku, że budowa linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew jest niezbędna z punktu widzenia zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii dla aglomeracji warszawskiej.

Protest odbędzie się we wtorek, 8 listopada 2016, w godzinach od 10 do 14.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • stan, 2016-11-03 14:41:21

    Dla mieszkańców tych 13 gmin powinno się wyłączyć prąd, bo widocznie jest im zbędny. Gdzieś te linie przecież muszą przebiegać. Trochę więcej zrozumienia jest potrzebne.