PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz bez absolutorium. Będzie referendum?

  • pt    19 sierpnia 2016 - 10:15
Burmistrz bez absolutorium. Będzie referendum?
Czy w Trzemesznie dojdzie do referendum? (fot.gwt.pl)

• Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej uznało, że tamtejsza rada miejska miała podstawy do nieudzielenia burmistrzowi absolutorium.
• Brak absolutorium otwiera drogę do zwołania referendum odwoławczego.
Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej rozpatrywało sprawę dwóch uchwał podjętych w czerwcu przez radę miejską w Trzemesznie. Jedna z nich dotyczyła nieprzyjęcia przez radę sprawozdania finansowego za 2015 rok przedłożonego przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Drugą uchwałą radni zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi za 2015 rok.

Kolegium stwierdziło nieważność uchwały dotyczącej sprawozdania finansowego. RIO argumentowało, że „Rada Miejska Trzemeszna nie wykazała, aby sprawozdanie finansowe czy sprawozdanie z wykonania budżetu było sporządzone nierzetelnie”.

Niekorzystne dla burmistrza okazało się natomiast drugie rozstrzygnięcie Kolegium – pisze portal trzemeszno24.info.

RIO uznała bowiem, że nie ma podstaw prawnych, aby uchwałę o nieudzieleniu absolutorium uznać za nieważną. „Kolegium uznało, że zarzuty braku gospodarności przy wykonywaniu budżetu za 2015 rok uzasadniały podjęcie przez Radę Miejską Trzemeszna uchwały o nieudzieleniu burmistrzowi Trzemeszna absolutorium” – napisano w uzasadnieniu.

Brak absolutorium daje radnym możliwość podjęcia decyzji o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.