PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Bodzentyna zapowiada odwołanie ws. wygaszenia mandatu

  • PAP    5 sierpnia 2016 - 18:22
Burmistrz Bodzentyna zapowiada odwołanie ws. wygaszenia mandatu
Dariusz Skiba zapowiedział, że kiedy tylko postanowienie komisarza zostanie mu dostarczone, będzie się odwoływał do WSA (fot.facebook)

• Burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba odwoła się od postanowienia komisarza wyborczego w Kielcach ws. wygaszenia jego mandatu.
• Jak powiedział Skiba, dysponuje opiniami prawników, które dowodzą, że nie złamał prawa.
W czwartek (4 sierpnia) komisarz wyborczy wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza miasta i gminy Bodzentyn (Świętokrzyskie) z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia funkcji burmistrza z zatrudnieniem w administracji rządowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

"Ubolewam, że tak się stało. O wszystkim dowiedziałem się z mediów. Do dziś nie otrzymałem dokumentu. Mówimy o czymś, czego nie czytałem, dlatego trudno odnieść mi się do zarzutów" - powiedział Skiba.

Zapowiedział, że w momencie kiedy postanowienie komisarza zostanie mu dostarczone, będzie się odwoływał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z przepisami samorządowiec ma na to siedem dni od dnia doręczenia pisma.

"Nie zgadzam się z tym (decyzją komisarza) definitywnie. Sprawą (wcześniej) zajmowała się wojewoda i na mocy jej zalecenia to rada miejska miała zdecydować o wygaśnięciu mandatu lub nie" - powiedział burmistrz. Według niego, sesja w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w sierpniu.

"Zarówno ja, jak i moi prawnicy jesteśmy zdania, że park narodowy nie jest świetle przepisów jednostką rządową a jest państwową osobą prawną" - powiedział Skiba.

Tę opinię Skiba zamieścił także w oświadczeniu na stronie internetowej gminy powołując się na ustawę o ochronie przyrody. "W Polsce zgodnie z Konstytucją obowiązuje zasada swobody zatrudnienia, a wyjątki mogą być wprowadzone jedynie w drodze ustaw. W momencie objęcia funkcji burmistrza, wziąłem urlop bezpłatny w Świętokrzyskim Parku Narodowym na okres kadencji, tak jak dotychczas czyniło to powszechnie wielu moich kolegów samorządowców. Obecnie nie świadczę pracy dla Parku i nie pobieram wynagrodzenia" - napisał burmistrz w oświadczeniu adresowanym do mieszkańców gminy oraz dziennikarzy.

Dariusz Skiba został wybrany jesienią 2014 roku na burmistrza z Komitetu Wyborczego Wyborców "Przyjazna Gmina Bodzentyn" zdobywając 58,13 proc. głosów.

Miasto i gmina Bodzentyn położone są w północno-wschodniej części powiatu kieleckiego. Łącznie mieszka tam około 12 tysięcy mieszkańców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.