PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Koła zatrzymany. Grozi mu do 10 lat więzienia

  • PAP/MN    20 września 2017 - 17:11
Burmistrz Koła zatrzymany. Grozi mu do 10 lat więzienia
CBA zatrzymało burmistrza w środę, 20 września. (fot. Piotr Waniorek, PTWP)

Zarzut przekroczenia uprawnień wynikających z pełnionej funkcji usłyszał w środę (20 września) burmistrz Koła Stanisław M.
• Burmistrzowi grozi mu do 10 lat więzienia - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

• Dodał, że podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

• W złożonych wyjaśnieniach "zanegował ustalenia, które dały podstawę do przedstawienia zarzutu".

Burmistrz Koła (woj. wielkopolskie) został zatrzymany w środę rano przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym ustawiania przetargów na śmieciarki.

Jak poinformował Bukowiecki, mężczyzna usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień wynikających z pełnionej przez niego funkcji. Z ustaleń śledczych wynika, że burmistrz miał wydać polecenie zorganizowania i przeprowadzenia w Miejskim Zakładzie Komunalnym w Kole przetargu na zakup śmieciarki, w taki sposób, aby wymogi zamówienia spełniała tylko oferta jednego podmiotu, od którego pojazd został zakupiony. W zamian sfinansowana została budowa siłowni plenerowej na terenie miasta. Rzecznik dodał, że ustawiony przetarg miał wartość ponad 580 tys. zł.

Wobec podejrzanego zastosowano: poręczenie majątkowe, zawieszenie w pełnieniu funkcji burmistrza i dozór policyjny. Ma też zakaz kontaktowania się z osobami występującymi w śledztwie.

Czytaj też: CBA w Olsztynie. Wśród zatrzymanych były urzędnik

Stanisław M. jest szóstą osobą podejrzaną w tym śledztwie. Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA przypomniał, że wcześniej w tej sprawie funkcjonariusze Biura zatrzymali, a łódzka Prokuratura Regionalna postawiła zarzuty pięciu innym osobom. Podejrzewa je o ustawienie przetargów - zmowę przetargową w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm.

Śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych.

Przetargi ogłoszono w 2016 roku i opiewały w sumie na ponad 2,5 mln złotych. Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.