PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz ma zarzuty o mobbing, teraz przechodzi na emeryturę

  • pt    12 stycznia 2018 - 15:28
Burmistrz ma zarzuty o mobbing, teraz przechodzi na emeryturę
Pod koniec ub. roku prokurator Rejonowy w Kępnie przedstawił burmistrz Nowych Skalmierzyc Bożenie Budzik zarzut złośliwego naruszania praw pracowniczych w okresie od 2013 do 2016 roku (fot.noweskalmierzyce.pl)

Jestem bogata, piękna i zdrowa, ale... przechodzę na emeryturę – powiedziała burmistrz Nowych Skalmierzyc podczas spotkania samorządowców.
  • Burmistrz Skalmierzyc Bożena Budzik zadeklarowała, że odchodzi na emeryturę.
  • Bożena Budzik jest burmistrzem Nowych Skalmierzyc od 20 lat.
  • Jesienią prokurator przedstawił jej zarzut złośliwego naruszania praw pracowniczych w okresie od 2013 do 2016 roku.

 - Dzisiaj to jest moje ostatnie spotkanie z państwem - powiedziała burmistrz Nowych Skalmierzyc podczas XIX Spotkania Noworocznego Samorządowców Powiatu Ostrowskiego w Raszkowie. - Jestem bogata, piękna i zdrowa, ale... przechodzę na emeryturę – mówiła burmistrz.

- Praca samorządowca to jest powołanie. To jest tak, jak powiedział jeden pan starosta, pasja. A kto ma pasję, odnosi sukces. W tej chwili będę zarozumiała - ja ten sukces odniosłam – dodała.

Pod koniec ub. roku prokurator Rejonowy w Kępnie przedstawił burmistrz Nowych Skalmierzyc Bożenie Budzik zarzut złośliwego naruszania praw pracowniczych w okresie od 2013 do 2016 roku.

- Prokurator wskazał, że podejrzana pełniąc obowiązki pracodawcy złośliwie i w zamiarze wyrządzenia krzywdy poprzez działanie sprzeczne z interesem pracownika naruszała prawa podległych jej pracowników do poszanowania ich godności i ochrony prywatności – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa mobbingu przez burmistrz Nowych Skalmierzyc wysłał w grudniu 2016 roku do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp. tamtejszy oddział Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Pod skargą na zachowanie Bożeny Budzik podpisało się 48 pracowników spośród 62 zatrudnionych w urzędzie. Zarzucili burmistrz znęcanie psychiczne, poniżanie i dyskryminację ze względu na płeć.

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ostrowski oddział Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu stwierdzono, że w urzędzie zaburzone są relacje interpersonalne, pracownicy są zastraszeni, żyją w niepewności i mają określone obawy o swoje stanowiska pracy.

- Takie zachowanie pracodawcy może wywołać u niektórych pracowników zjawisko mobbingu, czyli odizolowanie, stres, długotrwałe zwolnienie. Atmosfera w pracy jest bardzo napięta. W urzędzie nie jest prowadzona polityka antymobbingowa" - mówił w grudniu 2016 roku Tomasz Kozłowski, kierownik ostrowskiego oddziału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu.

Jak poinformował rzecznik prokuratury Maciej Meler w ramach postępowania zgromadzono obszerny materiał dowodowy, a także przesłuchano szczegółowo kilkudziesięciu świadków, byłych i obecnych pracowników urzędu.

- W oparciu o kompleksową analizę karnoprawną materiału dowodowego prokurator powyższe zachowanie zakwalifikował jako występek złośliwego naruszania praw pracowniczych, co zagrożone jest karą więzienia do lat 2 - powiedział Meler.

Bożena Budzik nie przyznała się do zarzucanych jej czynów i skorzystała z prawa do odmowy składania wyjaśnień. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • pracownik, 2018-01-12 18:27:19

    widzę że nobbin w sarzarządzie to chleb powszedni :/