PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Połańca nadal będzie pełnił swoją funkcję

  • PAP/MN    14 września 2017 - 16:47
Burmistrz Połańca nadal będzie pełnił swoją funkcję
Sprawę rozpatrywano przed Sądem Okręgowym w Krakowie. (fot. PTWP)

Burmistrz Połańca (woj. świętokrzyskie) Jacek T., który na początku czerwca usłyszał prokuratorskie zarzuty, będzie nadal pełnił swoją funkcję.
• W czwartek (14 września) sąd prawomocnie uchylił wcześniejsze postanowienie śledczych, o zawieszeniu T. w czynnościach służbowych.

• Sąd zmienił też postanowienie prokuratury odnośnie częstotliwości stawiennictwa Jacka T. na policyjnym komisariacie.

• Od 29 czerwca do połowy lipca obowiązki burmistrza Połańca pełnił wyznaczony przez premier Beatę Szydło Jan Bębenek.

Jacek T. jest jedną z pięciu osób, podejrzanych w śledztwie dotyczącym m.in. przejęcia gruntów Gminy Połaniec i włączenia ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice (SSE). Zostali zatrzymani przez CBA 12 czerwca w śledztwie, które nadzoruje małopolski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Prokuratura zastosowała wobec wszystkich podejrzanych wysokie poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportu, dozory policji. Dodatkowo wobec prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, byłego posła PSL Andrzeja P. oraz Jacka T., zastosowano środek zapobiegawczy, polegający na zawieszeniu ich w czynnościach związanych z zajmowanym stanowiskiem i pełnioną funkcją.

Czytaj też: Urzędnicy z Opola wezwani do prokuratury w sprawie TVP

Obrońcy Jacka T. zaskarżyli to postanowienie. W połowie lipca jeden z krakowskich sądów wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania pierwszego punktu postanowienia o środkach zapobiegawczych wobec włodarza gminy - który dotyczył zawieszenia go w czynnościach burmistrza miasta i gminy Połaniec - do czasu "rozpoznania zażaleń". Wówczas T. wrócił do pracy w gminie.

Sprawę rozpatrywano przed sądem w czwartek. Jak poinformowano w biurze prasowym Sądu Okręgowego w Krakowie, sąd postanowił uchylić pierwszy punkt zaskarżonego postanowienia. Oznacza to, że włodarz będzie mógł nadal pełnić funkcję.

Sąd zmienił też postanowienie prokuratury odnośnie częstotliwości stawiennictwa Jacka T. na policyjnym komisariacie. W pozostałym zakresie odrzucił zażalenie obrońców i utrzymał postawianie prokuratury w mocy.

Postanowienie sądu jest prawomocne i niezaskarżalne.

Burmistrz od początku przekonywał o swojej niewinności

Od 29 czerwca do połowy lipca obowiązki burmistrza Połańca pełnił wyznaczony przez premier Beatę Szydło Jan Bębenek (był on wcześniej m.in. wiceburmistrzem pobliskiego Pińczowa).

Z wnioskiem do premier - za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - o powołanie osoby do pełnienia obowiązków burmistrza Połańca, wystąpiła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. O powołanie osoby, która przejmie obowiązki szefa samorządu, wystąpił do wojewody przewodniczący Rady Miejskiej w Połańcu. Burmistrz nie miał bowiem zastępcy, który mógłby wykonywać jego zadania.

Pod koniec czerwca Jacek T. zamieścił na jednym z portali społecznościowych oświadczenie, skierowane do mieszkańców gminy Połaniec. "Zaprzeczyłem stanowczo stawianemu zarzutowi popełnienia przestępstwa urzędniczego. Pozostając w zaufaniu do wymiaru sprawiedliwości, jestem przekonany, iż dowiodę swojej niewinności przed niezależnym sądem. Dziękuję za okazane wsparcie" - napisał burmistrz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.