PARTNER PORTALU
  • BGK

Burmistrz Trzebiatowa odwołany w referendum

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 11:59
Burmistrz Trzebiatowa odwołany w referendum
Mieszkańcy Trzebiatowa na Pomorzu Zachodnim odwołali w referendum burmistrza miasta Zdzisława Matusewicza (fot.trzebiatow.pl)

• Mieszkańcy Trzebiatowa na Pomorzu Zachodnim odwołali w niedzielnym referendum burmistrza miasta Zdzisława Matusewicza.
• Za odwołaniem zagłosowało 3 058 osób, przeciw - 200. Frekwencja wyniosła 27,14 proc.
Jak poinformował dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Szczecinie Waldemar Gorzycki, głosowanie jest ważne, ponieważ do urn poszło więcej osób niż wymagane minimum.

By referendum było ważne minimalna frekwencja musi wynieść 3/5 głosujących w ostatnich wyborach samorządowych, czyli do urn musiało pójść co najmniej 3110 osób.

O przeprowadzeniu referendum zdecydowała zebrana przez przeciwników burmistrza liczba głosów pod wnioskiem referendalnym. Zbieranie podpisów rozpoczęto w pierwszym tygodniu grudnia. W niespełna miesiąc zebrano wymaganą liczbę 1400 podpisów. Ostatecznie było ich kilkaset więcej.

Matusewicz był burmistrzem Trzebiatowa drugą kadencję. Startował z Komitetu Wyborczego "Dobry Samorząd".

Jego przeciwnicy wytykali mu niekompetencję i niegospodarność oraz stały konflikt z radą miasta. Sam Matusewicz podkreślał, że za jego kadencji bezrobocie w Trzebiatowie jest najniższe w powiecie, a dług gminy zmniejszył się o 14 mln zł.

Jak poinformował dyr. Gorzycki kolejne wybory w Trzebiatowie zarządzi premier, bowiem należy to do kompetencji prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z prawem każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum w ciągu 7 dni od publikacji wyników może wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia.

Termin wyboru nowego burmistrza będzie zależeć m.in. od tego postępowania.

Niezależnie osobę pełniącą funkcję burmistrza, tzw. komisarza "niezwłocznie" wyznacza premier. Swoją funkcję komisarz pełniłby do czasu wyboru nowego burmistrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Anka, 2016-03-08 16:02:40

    Do Zniesmaczona: Musi być pani bardzo zniesmaczona ...pod kazda informacją o referendum jest pani komentarz i wszędzie ten sam:)..tylko kopiuj wklej kopiuj wklej,że tez się komuś chce...
  • Zniesmaczona, 2016-02-29 17:07:05

    Demokratyczne wybory, w których decyduje mniejszość:D:D:D. Szczerze mówiąc, to była nienawistna nagonka jak podczas walki o stołek P. Ruszkowskiego. Jak się poprzednikowi (...) paliła nagle ruszyły wszelkie inwestycje, a zaniedbania i zadłużenie poprzednika przypisuje się P. Matusewiczowi(że jeszcze... nikt Pana R. nie pociągnął do odpowiedzialności za niegospodarność). Mieszkańcom prawie udało się zbojkotować tą farsę, niestety ludziom, którzy nie mieli interesu w rządach pana M. udało się to przepchnąć. Jak zmieniamy rządy to po całości. Powinno się przede wszystkim wywalić na zbity pysk radnych i połowę darmozjadów pracujących w urzędzie. Zastąpić ich świeżą krwią nie skażoną kolesiostwem i rutyną. Ludźmi, którzy zrobią coś dla mieszkańców i miasta a nie będą dbać tylko o własną (...). Kogo teraz wsadzicie na stanowisko burmistrza? Może P. Domańskiego?? A na szczęście nie chce z wami współpracować sorry. Pan nic nie robiący Oświęcimski, który w kółku wzajemnej adoracji od P. Sacia dostaje odznaczenia za nic? Nie, ludzie nie są chyba tak głupi żeby na niego głosować. Wiem, teraz nikt nie będzie chciał rządzić miastem bo kto chce ryzykować szykanami za próbowanie poniesienia Trzebiatowa na nogi i wyciągnięcia go z długów. Mam tylko nadzieję że mieszkańcy w końcu się ogarną i wybiorą osobę(o ile się taki odważny trafi) która zrobi w końcu porządek i po uciera nosy tej bandzie siejących propagandę i nienawiść hołocie i będzie pracowała dla dobra nas wszystkich a wchodziła w konszachty jak poprzednicy Pana Matusewicza.  rozwiń