PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice: Czas na trzeci etap, czyli odbudowę

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 10:07
Burze i nawałnice: Czas na trzeci etap, czyli odbudowę
Minister przypomniał, że osoby, które utraciły dach nad głową w wyniku nawałnic będą miały pierwszeństwo w dostępie do mieszkań wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus. (fot. PTWP)

Przechodzimy do trzeciego etapu, czyli odbudowy, przebudowy i uprzątania zniszczeń, jakie spowodowały nawałnice, które niedawno przeszły nad znaczną częścią kraju – zapowiedział w piątek (25 sierpnia) w Radiu Kraków minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
• Minister zaznaczył, że zniszczenia spowodowane przez zjawiska atmosferyczne były "olbrzymie".

• Do końca sierpnia pracownicy nadzoru budowlanego dokonają przeglądu stanu technicznego wszystkich budynków i budowli.

• Adamczyk powiedział, że jego apel do producentów materiałów budowlanych o nieodpłatne przekazywanie produktów osobom w najtrudniejszej sytuacji spotkał się "szerokim odzewem".

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że w zasadzie rozpoczęliśmy trzeci etap, czyli (…) odbudowy, przebudowy i uprzątania tego spustoszenia, które nawałnica wyrządziła" - powiedział Adamczyk na antenie Radia Kraków. Dodał, że wszystkie drogi krajowe i szlaki kolejowe w rejonach dotkniętych nawałnicami są przejezdne.

Jak podkreślił szef resortu infrastruktury, "państwo zdało egzamin z tej jakże wysokiej i bolesnej próby". "Wszyscy ci, którzy powinni działać, działali od początku" - mówił.

Według Adamczyka zniszczenia spowodowane przez zjawiska atmosferyczne były "olbrzymie". "541 budynków zostało wyłączonych decyzją urzędników nadzoru z eksploatacji - ich użytkowanie zagraża zdrowi i życiu. W tym są 163 budynki mieszkalne, które trzeba gruntownie przebudować, a czasami odbudować" - poinformował.

Czytaj też: PSL: Wzywamy rząd do podjęcia radykalnej pomocy poszkodowanym

"Wszystko wskazuje na to, że do końca sierpnia pracownicy nadzoru budowlanego dokonają przeglądu stanu technicznego wszystkich budynków i budowli" - zapowiedział minister i dodał, że według czwartkowego raportu skontrolowano pod względem stanu technicznego 6579 obiektów, w tym 2691 budynków mieszkalnych; do kontroli pozostało jeszcze 2607 budynków.

"W trakcie tego sprawdzania stanu technicznego, czy nie zagrażają życiu i zdrowiu użytkowników, trwa szacowanie procentowe wielkości start, co pozwala praktycznie natychmiast samorządowcom wypłacać środki pomocowe" - zaznaczył Adamczyk.

Jak mówił w Radiu Kraków, jego apel do producentów materiałów budowlanych o nieodpłatne przekazywanie produktów osobom w najtrudniejszej sytuacji spotkał się "szerokim odzewem". Dotąd różne firmy zadeklarowały przekazanie m.in. 700 ton cementu workowanego, betonu komórkowego czy pokryć dachowych.

Czytaj też: Kiedy pieniądze na odbudowę i remonty po nawałnicach?

"Jestem zdziwiony, ale też bardzo zadowolony, producenci wychodzą z bardzo szeroką ofertą (…). Zwróciłem się do wojewodów poszkodowanych regionów, żeby wraz z burmistrzami i wójtami ustalili zasady przekazania nieodpłatnego tych materiałów oraz ustalenia zasad sprzedaży materiałów budowlanych w tej specjalnej linii cenowej" - zaznaczył szef resortu infrastruktury.

Jak podkreślił, obecnie na terenach objętych kataklizmem nie odnotowuje się przypadków sztucznego zawyżania cen na materiały budowlane.

"Wszystko wskazuje na to, że wychodzimy z tego dramatu z bardzo dobrymi efektami działania, mimo tego że nie ogłoszono stanu klęski żywiołowej, widać nie był one potrzebny" - ocenił Adamczyk.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.