PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice: Powstanie nowy system regionalnego ostrzegania

  • PAP/AT    17 sierpnia 2017 - 08:38
Burze i nawałnice: Powstanie nowy system regionalnego ostrzegania
Stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej nie są wyposażone w agregaty i w sytuacji braku dostępu energii elektrycznej - ten system pada - powiedział Mariusz Błaszczak (fot.mswia.gov.pl)

Przygotowaliśmy nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tam też wprowadzamy nowy system, rozwijamy ten system regionalnego ostrzegania - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
• Wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

• Dodał, że będzie on bazował na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych.

• Rozwiązania te znajdą się w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA.

"Przygotowaliśmy nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Tam też wprowadzamy nowy system, rozwijamy ten system regionalnego ostrzegania. Chodzi o to, żeby przede wszystkim była łączność. A więc trzeba ten system zbudować, wykorzystując media elektroniczne, wykorzystując telefonię komórkową" - powiedział w radiowej Jedynce Błaszczak.

Chodzi o projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r. Zgodnie z nim wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe.

"Rozmawialiśmy na ten temat z samorządowcami z województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawa wygląda w ten sposób - stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej nie są wyposażone w agregaty i w sytuacji braku dostępu energii elektrycznej - ten system pada" - tłumaczył Błaszczak.

Zdaniem ministra, "sytuacja jest o tyle utrudniona, że firmy telefonii komórkowej to jest w większości kapitał obcy - ale jest kwestia stworzenia odpowiednich wymagań". "Jednak kapitał ma narodowość i widzę większe zaangażowanie firm, które są polskimi firmami w niesienie pomocy, niż firm, które są przedstawicielami obcego kapitału" - dodał.

Czytaj też: Zieliński: Udoskonalimy system RSO

W myśl projektu nowej ustawy, system alarmowania ma się opierać także na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane za pomocą telefonii komórkowej abonentom znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy trwają prace, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

Od 10 sierpnia strażacy w całej Polsce interweniowali 21,3 tys. razy przy usuwaniu skutków burz. W wyniku nawałnic zginęło sześć osób, a 52 zostały ranne, w tym 13 strażaków. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ratio, 2017-08-17 17:57:22

    niechaj ten minister nie zwala wszystkiego na obcy, niechętny nam, kapitał, bo to nudne, a weźmie się do roboty. Tu nie chodzi o ostrzeganie, a organizację w czasie zagrożenia. Wydawało się, że powódź z 1997 roku czegoś nas nauczyła, tymczasem widać, że nauki poszły w błoto. Dlaczego w takich przypa...dkach nie zbiera się natychmiast rządowe centrum kryzysowe? dlaczego nie ma współpracy z władzami samorządowymi, lokalnymi? Dlaczego przedstawiciel rządu w terenie nie raczy ruszyć d.. przed weekendem, żeby zorganizować pomoc? Dlaczego nie współpracują ze sobą wszystkie służby ratownicze razem z policją? dlaczego szef malowanego wojska rżnie głupa, że ich nie wezwali (wiadomo, parada była priorytetem)? Ta dbałość obecnej ekipy rządzącej o tzw. imponderabilia przysłoniła im rzeczywistość i obowiązki, jakie na nich ciążą. Orkan w 2017 będzie dla nich jak 1997 dla SLD.  rozwiń