PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice: Rybnik i Sosnowiec włączają się w pomoc dla poszkodowanych gmin

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 15:33
Burze i nawałnice: Rybnik i Sosnowiec włączają się w pomoc dla poszkodowanych gmin
W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w sierpniu, ponad 50 osób zostało rannych. (fot. kujawsko-pomorskie.pl)

Radni Rybnika zdecydowali w piątek o przekazaniu 100 tys. zł na rzecz poszkodowanych w nawałnicach mieszkańców z gmin Sulęczyno i Brusy na Pomorzu. Z kolei Sosnowiec zaprosił blisko 50 dzieci z gminy Nakło nad Notecią do siebie.
• To kolejne inicjatywy miast woj. śląskiego na rzecz wsparcia poszkodowanych z Pomorza.

• Uchwały w tej sprawie podjął już samorząd Częstochowy, a planują radni m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Chorzowa.

• Również zarząd woj. śląskiego chce w tym celu przekazać 0,5 mln zł gminom Brusy i Sulęczyno. Apel ws. pomocy finansowej, ale i modlitewnej wystosował również metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W Rybniku radni zdecydowali w piątek o pomocy finansowej mieszkańcom pomorskich gmin Sulęczyno i Brusy, które otrzymają z budżetu miasta 100 tys. zł. Jak poinformowało biuro prasowego magistratu, uchwałę w tej sprawie podjęli na wniosek prezydenta miasta i przewodniczącego rady miasta.

"Przekazanie pomocy finansowej dla gmin Brusy i Sulęczyno to wyraz solidarności pomiędzy samorządami. Poczucie odpowiedzialności, ale też zwykła wrażliwość na krzywdę ludzką, nie pozwalają przejść obojętnie obok takiej tragedii" - podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Z kolei biuro prasowe sosnowieckiego magistratu poinformowało w piątek o zaproszeniu do miasta blisko 50 dzieci z poszkodowanej w czasie nawałnicy gminy Nakło nad Notecią w woj. kujawsko-pomorskim.

Czytaj też: PZU: Po nawałnicach zgłoszono już 33 tys. szkód

"Chcemy, aby dzieci troszkę odpoczęły od tego zgiełku i choć na chwilę zapomniały o tragicznych przeżyciach. Mieliśmy też sporo telefonów od naszych mieszańców, którzy pytali nas, w jaki sposób mogą pomóc poszkodowanym przez nawałnice" - wyjaśnił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Pierwsza grupa dzieci przyjedzie do Sosnowca najprawdopodobniej 3 września, druga - tydzień później. "W czasie pobytu w Sosnowcu będą uczęszczały do szkoły podstawowej, realizując tym samym obowiązek szkolny w naszych placówkach. Młodzi ludzie żyją nie tylko nauką, dlatego czas wolny naszym gościom wypełnimy ciekawymi zabawami i atrakcjami" - dodał Chęciński.

Sosnowiecki samorząd zaapelował także do mieszkańców o zbiórkę nieużywanej odzieży i butów, a także artykułów chemicznych, gospodarstwa domowego, higienicznych, koców, kołder, pościeli, ręczników oraz innych artykułów niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa domowego.

Czytaj też: Kiedy pieniądze na odbudowę i remonty po nawałnicach?

Zbiórkę tę prowadzi Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Rzeczy można przynosić do magazynu Caritas przy ul. Kaliskiej 25. "My ze strony Caritasu już zdecydowaliśmy o przygotowaniu wyprawek szkolnych dla uczniów, którzy przyjadą do Sosnowca" - podał dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ks. Tomasz Folga.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.