PARTNER PORTALU
  • BGK

Burze i nawałnice: Tysiące mieszkańców Śląska bez prądu

  • PAP/AT    5 czerwca 2017 - 08:37
Burze i nawałnice: Tysiące mieszkańców Śląska bez prądu
Największe szkody wichura i deszcz wyrządziły w Zabrzu (fot.fotolia)

Ok. 6,3 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu w wyniku burz i nawałnic, które w niedzielę (4 czerwca) po południu i wieczorem przeszły nad woj. śląskim. Największe szkody wichura i deszcz wyrządziły w Zabrzu, gdzie połamane drzewa uszkodziły m.in. gazociąg i trakcję tramwajową.
Z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wynika, że burze nie ominęły żadnej części regionu - szkody oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej odnotowano zarówno na południu województwa (m.in. w powiatach bielskim i żywieckim), jak i na północy (powiaty częstochowski i zawierciański) oraz w centrum - oprócz Zabrza i Bytomia także m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, powiecie rybnickim i bieruńsko-lędzińskim.

Najwięcej odbiorców nie ma prądu w powiecie zawierciańskim. Na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie bez zasilania jest w sumie blisko tysiąc gospodarstw, w dużych miastach aglomeracji katowickiej - od Sosnowca, przez Katowice i Gliwice, po Tarnowskie Góry - ponad 1,6 tys., w powiecie rybnickim ok. 400, a w powiecie częstochowskim ok. 420. W wielu przypadkach powodem są złamane gałęzie drzew, które zerwały linie energetyczne. W Bytomiu i Zabrzu uszkodzona została także sieć tramwajowa, co spowodowało utrudnienia w komunikacji.

Czytaj też: Burze i ulewy: Uszkodzone dachy i podtopienia w województwach

Zabrzańscy strażacy otrzymali po popołudniowej nawałnicy kilkadziesiąt zgłoszeń. Przy ul. Zamkowej spadający konar drzewa uszkodził gazociąg, z którego zaczął ulatniać się gaz. Strażacy i służby gazownicze przystąpiły do usunięcia awarii; z pobliskiego domu ewakuowano siedem osób. Było też kilkanaście przypadków uszkodzenia samochodów przez złamane konary drzew, doszło do zerwania części dachów z kilku budynków. Połamane drzewo częściowo zablokowało też drogę krajową nr 88.

Niedzielne burze w woj. śląskim były spodziewane - rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozował wystąpienie w regionie burz z opadami deszczu lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 70 km na godzinę. Lokalnie spodziewano się także gradu, dotąd jednak nie było zgłoszeń o szkodach spowodowanych tym zjawiskiem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.