PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska: Maciej Puto objął stanowisko dyrektora

  • PAP/AT    20 kwietnia 2016 - 18:42
Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska: Maciej Puto objął stanowisko dyrektora
Filharmonia Pomorska ma nowego dyrektora (fot.wikipedia.org/Pit1233)

• Zarząd woj. kujawsko-pomorskiego powołał Macieja Puto na dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
• Na jego kandydaturę nie zgadzała się poprzednia minister kultury Małgorzata Omilanowska.
• Akceptację wyraził obecny minister Piotr Gliński.
Filharmonia Pomorska im. Ignacego Paderewskiego jest instytucją współprowadzoną przez samorząd województwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przy powołaniu dyrektora marszałek województwa ma obowiązek uzgadniania kandydatury z ministrem.

Na stanowisko dyrektora filharmonii na początku maja 2015 r. został przeprowadzony konkurs, którego zwycięzcą został ogłoszony Puto. Jednak minister Omilanowska nie zgodziła się na jego powołanie, kwestionując prawidłowość przeprowadzenia konkursu. Jej zdaniem w pracach komisji konkursowej nie mogli wziąć udział przedstawiciele resortu i Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Z zarzutami nie zgadzał się zarząd województwa, podnosząc, że przedstawiciele ministerstwa i stowarzyszenia potwierdzili udział w pracach komisji, ale nie stawili się w wyznaczonym dniu.

Gdy po kolejnym piśmie marszałek przez dwa tygodnie nie otrzymał odpowiedzi od minister, zarząd województwa 10 lipca 2015 r. zdecydował o powołaniu Puto na dyrektora. Jednak kilka dni po decyzji zarządu województwa przyszło pismo minister Omilanowskiej, z którego wynikało, że nie uzgadnia kandydatury Puto.

Ostatecznie zarząd województwa zatrudnił od 1 września 2015 r. Puto jako p.o. dyrektora filharmonii.

Rzeczniczka marszałka województwa Beata Krzemińska poinformowała, że minister kultury Piotr Gliński w piśmie z 31 marca poinformował, że uznaje powołanie Macieja Puto za uzgodnione. W konsekwencji zarząd województwa powołał Puto na szefa Filharmonii Pomorskiej do 31 sierpnia 2020 r.

Maciej Puto jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania i dla menedżerów kultury, przez wiele lat pracował w Filharmonii Pomorskiej. Znany był jako organizator i prowadzący koncerty. Później pracował w Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Wojewódzkim, a od 2011 r. był dyrektorem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, prowadzonego przez samorząd województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.