PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz ma projekt ustawy metropolitalnej

  • JS    7 marca 2017 - 21:20
Bydgoszcz ma projekt ustawy metropolitalnej
Bydgoszcz napisała projekt własnej ustawy powołującej metropolię (fot. bydgoszcz.pl)

• W poniedziałek, 6 marca, prezydent Rafał Bruski gościł w ratuszu parlamentarzystów i przedstawicieli Bydgoszczy w samorządzie województwa.
• Przedstawił im stan zaawansowania ważnych dla miasta spraw, w tym opracowanego w ratuszu projektu ustawy o powołaniu Bydgoskiego Związku Metropolitalnego.
To kolejne ze spotkań, na które prezydent zaprosił senatorów, posłów i radnych Sejmiku związanych z Bydgoszczą. Zgodnie z zapowiedziami Rafał Bruski kilka razy w roku zaprasza do ratusza lokalnych polityków, aby porozmawiać o ważnych dla miasta kwestiach i wskazać sprawy, których realizacja uzależniona jest od czynników parlamentarno-rządowych.

Zaproszenia zostały wystosowane do wszystkich parlamentarzystów i radnych sejmiku reprezentujących Bydgoszcz lub związanych z miastem. 

Prezydent Bruski zaproponował, aby na początku każdego kolejnego spotkania parlamentarzyści przekazywali informację, jakie działania podjęli w celu wsparcia spraw ważnych dla Bydgoszczy. Lista poniedziałkowego spotkania składała się z 10 punktów.

– Przedstawiłem gościom projekt ustawy o Bydgoskim Związku Metropolitalnym. W tym tygodniu odbędzie się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu ustawy o związku dla Śląska. Przyjęcie tej ustawy unieważni tę, która była niezwykle korzystna dla miast tworzących związki metropolitalne i którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Niestety, rząd nie wydał do niej stosownych rozporządzeń, co spowodowało, ze jest ona ustawą martwą. Dlatego napisaliśmy projekt własnej ustawy powołującej metropolię Bydgoszcz i liczymy, że będziemy z parlamentarzystami Ziemi Bydgoskiej mówić wspólnym głosem. Jutro przekażę ten projekt na ręce przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Ziemi Bydgoskiej, pana posła Tomasza Latosa – wyjaśnił prezydent Rafał Bruski.

Wiele miejsca podczas spotkania poświęcono perspektywie ulokowania w mieście węzła multimodalnego. – Bydgoszcz jest znakomicie usytuowana na mapie kraju, aby pełnić taką rolę dla Gdańska i Gdyni. Już w latach przedwojennych obliczano, że optymalna odległość węzła multimodalnego od portu morskiego wynosić powinna 150-200 km. Czyli spełniamy ten warunkiem, jak również warunek o elementach, jakie powinien posiadać węzeł multimodalny – podkreślał Roman Jasiakiewicz, radny sejmiku.

Jak przypomniał radny, na węzeł multimodalny składają się cztery elementy i trzy z nich są ulokowane w Bydgoszczy. – Mamy połączenie kolejowe z portem w Gdyni. Linia tzw. francuska, biegnąca przez Maksymilianowo, będzie rozbudowana o drugi tor. Mamy połączenie drogowe: prace przy rozbudowie S5 są już widoczne. Wierzę i życzę tego mocno Bydgoszczy, aby to samo jak najszybciej nastąpiło  na trasie S10. Mamy port lotniczy, czyli trzeci niezbędny element węzła ostatnim elementem węzła jest żegluga rzeczna. Musimy jednak pamiętać, że aby przywrócić żeglowność na całej Wiśle, koniecznych jest zbudowanie dziewięciu stopni wodnych podobnych do tego we Włocławku – dodał radny Sejmiku.

Roman Jasiakiewicz zarekomendował, aby rozpocząć działania w celu podpisania listów intencyjnych z samorządami województwa pomorskiego, miast Gdańska i Gdyni, kierownictwem portów oraz spółek wchodzących w skład PKP. To może być ważny argument w walce o ulokowanie węzła multimodalnego w Bydgoszczy. – Nie możemy stracić tej szansy. Węzeł to szansa na rozwój nie tylko dla Bydgoszczy, ale również okolicznych gmin. Podobnie jak z powołaniem związku metropolitalnego, więcej na nim mogą zyskać właśnie mniejsze gminy, borykające się z większym bezrobociem. Usprawnienie chociażby komunikacji z centrum metropolii to dla mieszkańców takich gmin szansa na zatrudnienie poza swoją miejscowością – zaznaczył prezydent Rafał Bruski.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.