PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz nie chce przymusowej metropolii z Toruniem

  • JL    13 września 2016 - 06:22
Bydgoszcz nie chce przymusowej metropolii z Toruniem
Bydgoszcz nie chce przymusowej metropolii z Toruniem. Fot. Pixabay.com

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski uważa, że niekorzystne zapisy w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju mogą narzucać tworzenie metropolii z Toruniem.
Dlatego zwraca się do mieszkańców, samorządowców, organizacji pożytku publicznego i parlamentarzystów z apelem o wspólne działania na rzecz zmian tych, jak uważa, niekorzystnych zapisów.

Mimo wejścia w życie ustawy metropolitarnej korzystnej dla obszarów zlokalizowanych wokół największych miast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprzestało prac nad wdrożeniem tych rozwiązań. Warto podkreślić, że ustawa gwarantowała dobrowolność tworzenia takich związków obszarom liczącym ponad pół miliona mieszkańców.

– Tworząc ZIT podkreślaliśmy, że traktujemy ten instrument wyłącznie jako sposób na wykorzystanie dodatkowych środków z Unii Europejskiej na politykę miejską – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Z kolei przygotowania do tworzenia metropolii rozpoczęliśmy z samorządami, z którymi mamy silne związki funkcjonalne.

Czytaj też: Pomorskie samorządy chcą w przyszłym roku utworzyć Związek Metropolitalny

Teraz Ministerstwo Rozwoju w konsultowanym dokumencie „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” ponownie odnosi się do tych kwestii. Proponuje się przekształcenie związków lub porozumień ZIT w trwałe partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego po zakończeniu unijnej perspektywy w 2020 roku (ZIT-y Plus). Mają one podejmować działania wykraczające poza zadania dotyczące funduszy unijnych, a dotyczą m.in. kreowania rozwoju metropolitalnego. Według prezydenta Rafała Bruskiego ta projektowana forma jest niekorzystna dla Bydgoszczy.

– Proponowane zapisy mogą oznaczać odgórne tworzenie metropolii z Toruniem. Chcemy tego uniknąć. Metropolie muszą powstawać na zasadzie dobrowolności, a nie przymusu. Tworzenie ZIT-u pokazało, jak trudna jest współpraca narzucana odgórnie. Dlatego apeluję przede wszystkim do bydgoskich parlamentarzystów, by doprowadzić do zmian tych zapisów. Tylko metropolia tworzona na zasadzie dobrowolności jest dla Bydgoszczy szansą na bardziej dynamiczny rozwój – uważa Rafał Bruski.

Prezydent Bydgoszczy w związku z zapisem dotyczącym dalszego funkcjonowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT Plus) w konsultowanej strategii wystosował list do wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wernyhora, 2016-09-13 11:43:16

    W wolnym tłumaczeniu - Bydgoszcz ma już dosyć okradania przez najbardziej zadłużone miasto w Polsce. Toruński marszałek z PO, doprowadził region do upadku, kosztem Torunia. Środki unijne, jak się okazuje, wyrzucone w błoto.