PARTNER PORTALU
  • BGK

Byli ministrowie środowiska o raporcie otwarcia Jana Szyszko: polityczny i tendencyjny

  • PAP / MIW    4 lutego 2016 - 23:02
Byli ministrowie środowiska o raporcie otwarcia Jana Szyszko: polityczny i tendencyjny
Maciej Nowicki mówi o bilansie otwarcia krótko: ten katalog zarzutów jest skrajnie tendencyjny, zawiera insynuacje i przekłamania. (Fot. : www.mos.gov.pl).

• Nowe kierownictwo resortu środowiska zarzuciło poprzednikom liczne błędy i zaniechania.
• Maciej Nowicki o bilansie otwarcia: to dokument obliczony na walkę polityczną.
• Polska w poszukiwaniu gazu z łupków jest liderem europejskim: mówi Maciej Grabowski.
Byli ministrowie środowiska za rządów PO-PSL krytykują "raport otwarcia" obecnego kierownictwa resortu oceniając go za polityczny, nierzetelny i tendencyjny. Nowe kierownictwo MŚ zarzuciło poprzednikom liczne błędy i zaniechania.

W czwartek (4.02) w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział byli szefowie resortu środowiska za rządów koalicji PO-PSL: Maciej Nowicki (2007-2010), Andrzej Kraszewski (2010-2011), Marcin Korolec (2011-2013) i Maciej Grabowski (2013-2015).

Odnieśli się oni do „bilansu otwarcia”, jaki pod koniec stycznia przedstawiło nowe kierownictwo resortu. Bilans ten - jak podkreślano - jest spisem błędów, zaniechań czy nieracjonalnych działań, jakie zostały popełnione przez poprzednie kierownictwo resortu za rządu koalicji PO-PSL.

Szefostwo MŚ zarzuciło poprzednikom m.in. blisko 600 zaległych aktów prawnych (w tym brak Prawa wodnego), zmianę przebiegu obwodnicy Augustowa i przez to zniszczenie pól, radykalne ograniczenie wycinki w Puszczy Białowieskiej, przyjmowanie szkodliwych rozwiązań klimatycznych UE, czy kompromitację w poszukiwaniu gazu z łupków.

Maciej Nowicki ocenił, że bilans otwarcia "jest katalogiem zarzutów wobec koalicji PO-PSL i nic więcej".

- Jest to dokument obliczony na walkę polityczną. Ten katalog zarzutów jest skrajnie tendencyjny, zawiera insynuacje i przekłamania" - dodał.

Nowicki zwrócił uwagę na kwestię obwodnicy Augustowa, która według pierwotnych planów miała przebiegać przez Dolinę Rospudy. Ostatecznie m.in. po protestach środowisk ekologicznych i KE zmieniono jej trasę. W raporcie czytamy, że "celem ochrony widoku na dolinę Rospudy oraz dziko żyjących tam gatunków zmieniono lokalizację obwodnicy Augustowa i przeprowadzono ją przez pola miejscowych rolników".

- Wydawało mi się, że to jest historia. Droga funkcjonuje, nie ma protestów, UE wycofała skargę przeciwko Polsce. Widać jednak, że minister Jan Szyszko ma jakąś zadrę, że zniszczone zostały pola rolników przez budowę trasy" - mówił Nowicki.

Jak podkreślił, Rospuda jest "reliktowym rezerwatem przyrody", który zostałby zniszczony gdyby droga szła przez dolinę.

Były szef resortu środowiska Andrzej Kraszewski dodał, że negatywnie o budowie drogi przez Rospudę, wypowiedziały się także polskie sądy, które cofnęły m.in. decyzje środowiskowe w tej sprawie.

Kraszewski odniósł się też do zarzutów dotyczących zmniejszenia wycinki w Puszczy Białowieskiej. Obecne kierownictwo MŚ wskazało, że przez decyzje polityczne (poprzedni rząd zmniejszył wycinkę w 2011 r.) doprowadzono do obumarcia drzew o masie ok. 4 mln m sześc. o wartości 800 mln zł.
Jak podkreślił, Puszcza jest dziedzictwem ochrony przyrody nie tylko Polski, ale jest też wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Przypomniał, że zastanawiano się wówczas czy nie rozszerzyć Białowieskiego Parku Narodowego o część lasów gospodarowanych przez Lasy Państwowe.

- Chcieliśmy rozważyć wszystkie za i przeciw. Rozważyć głosy przyrodników, naukowców, leśników i społeczności lokalnych żyjących z Puszczy. Dlatego wypracowaliśmy kompromis polegający na tym by ograniczyć mniej więcej o połowę wycinkę - powiedział. Ocenił, że takie rozwiązanie godziło ochronę przyrody z gospodarczym wykorzystaniem lasu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Następne będą wodociągi, 2016-02-05 11:36:42

    Jedynie czego nie udało się załatwić do końca POprzednikom - to fakt, że niestety nie wszystkie gminne przedsiębiorstwa śmieciowe udało się przekazać w ręce tych co na comiesięcznych opłatach obywatelskich chcą budować swoje zyski i transferować je za granicę - wiadomosci.onet.pl/olsztyn/czarna-wizj...a-wojny-smieciowej-ofiara-bedzie-mpo/f7ew5v  rozwiń