PARTNER PORTALU
  • BGK

Były członek zarządu regionu świadkiem w procesie urzędników

  • PAP/AKC    7 maja 2018 - 13:19
Były członek zarządu regionu świadkiem w procesie urzędników
W sprawie zarzuty usłyszało 6 urzędników (fot. fotolia)

Ruszył proces urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Chodzi o przetargi publiczne z lat 2011-2013, które dotyczyły projektu tworzenia i rozwoju sieci tzw. centrów obsługi inwestora. Wśród oskarżonych jest także przedsiębiorca, któremu zarzuca się zmowę.
  • Były wicemarszałek województwa podlaskiego, Bogusław Dębski, zeznawał jako świadek w procesie byłych i obecnych urzędników Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.
  • Chodzi o przetargi publiczne z lat 2011-2013, które dotyczyły - współfinansowanego z programu Rozwój Polski Wschodniej - projektu tworzenia i rozwoju sieci tzw. centrów obsługi inwestora, który realizował Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Były dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku jest jedną z osób oskarżonych w tej sprawie. Zarzucono mu brak nadzoru nad kierowanym departamentem, wskutek czego doszło do nieuzasadnionego zakupu urządzeń elektronicznych: telefonów komórkowych, nawigacji samochodowych czy czytników ebooków. Miały być na nie wgrane materiały promujące województwo podlaskie i - z taką zawartością - dystrybuowane potencjalnym inwestorom.

Przy rozliczeniu projektu zakupy te zostały jednak uznane przez tzw. instytucję pośredniczącą w przekazywaniu unijnych pieniędzy (Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) jako niekwalifikujące się do takiego finansowania.

Urząd Marszałkowski musiał oddać, wraz z odsetkami, ponad 480 tys. zł; zrobił to pod koniec 2014 r.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku jest zdania, że dany wydatek mógłby być uznany za kwalifikowany, gdyby był niezbędny do realizacji projektu, a - jak wynika z ustaleń śledztwa - np. kupione w przetargu telefony (każdy o wartości ok. 2 tys. zł) zostały rozdysponowane niezgodnie z przeznaczeniem, trafiły m.in. do członków rodzin dwóch urzędników.

Oskarżono sześciu byłych już i obecnych urzędników samorządu województwa; siódmym oskarżonym jest przedsiębiorca, któremu zarzucono zmowę przy przetargu na te urządzenia. Z tym wątkiem śledztwa związane są też zarzuty dla kilku urzędników, którym zarzucono przyjęcie rzeczy (telefonów komórkowych) uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.

Wcześniej Sąd Rejonowy w Białymstoku, przed którym toczy się proces, przesłuchiwał w tej sprawie jako świadków m.in. Jarosława Dworzańskiego, w latach 2008-2014 marszałka województwa, oraz Mieczysława Baszko - wicemarszałka, potem marszałka województwa, a obecnie parlamentarzystę.

W poniedziałek, na wniosek obrony, przesłuchiwany był również kolejny były członek zarządu regionu - Bogusław Dębski, w latach 2008-2011 wicemarszałek województwa podlaskiego (obecnie radny sejmiku), nadzorujący wówczas - w ramach podziału obowiązków w zarządzie - również departament polityki regionalnej.

Świadek przyznał, że był już wówczas realizowany projekt dotyczący promocji województw Polski Wschodniej, ale zaznaczył, że cała koncepcja była autorstwa nie samorządów, a państwowej agencji - instytucji zarządzającej. Mówił, że mimo zgłaszanych przez samorządy zastrzeżeń, nie były one w koncepcji uwzględniane. Świadek przyznał jednocześnie, że projekt był, od pewnego momentu, pod bezpośrednim nadzorem ówczesnego marszałka i nie znał jego szczegółów.

Postępowanie dowodowe w sprawie jeszcze potrwa, sąd odroczył proces do połowy czerwca. Chce wówczas przesłuchać jeszcze dwoje świadków. W ciągu trzech tygodni obrońcy mają też złożyć na piśmie kolejne wnioski dowodowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.