PARTNER PORTALU
  • BGK

Były wiceburmistrz Bogatyni z zarzutami

  • aw/PAP    23 marca 2018 - 12:50

Zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych postawiła w piątek (23 marca) Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze b. wiceburmistrzowi Bogatyni Dominikowi M. Urzędnik, zdaniem prokuratury, nierzetelnie nadzorował odbudowę m.in. sieci kanalizacyjnej w miejscowości Porajów.
Jak podała Prokuratura Krajowa, b. wiceburmistrz miasta i gminy Bogatynia nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia. "Po przeprowadzeniu czynności zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 5 tysięcy złotych i dozoru policji" - podała prokuratura.

Zdaniem śledczych były wiceburmistrz nie sprawował należytego nadzoru nad komórką odpowiedzialną za realizację inwestycji oraz firmą sprawującą z ramienia gminy nadzór nad wykonawcą inwestycji gminnych. Chodzi o budowę sieci kanalizacyjnej oraz dróg w miejscowości Porajów, w gminie Bogatynia. M. grozi do trzech lat więzienia.

B. wiceburmistrz został w czwartek (23 marca) zatrzymany przez CBA. W sprawie zatrzymano również inspektora nadzoru inwestorskiego oraz wykonawcę inwestycji. Im również prokurator przedstawił zarzuty.

Wykonawcy prac budowlanych Eugeniusz F. podejrzany jest o poświadczenie nieprawdy, podrobienie dokumentów oraz doprowadzenie Gminy Bogatynia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości nie mniejszej niż 505 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Z kolei kierownik budowy Rafał R. podejrzany jest o poświadczenie nieprawdy i podrobienie dokumentów. To przestępstwo zagrożone jest karą do pięciu lat więzienia.

Zarówno F. jak i R. nie przyznali się do winy. Prokurator zastosował wobec nich poręczenie majątkowe oraz dozór policji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono też majątek podejrzanych.

Śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników Urzędu Miasta i Gminy Bogatynia prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Dotyczy ono inwestycji związanych z odbudową zniszczonej podczas intensywnych opadów deszczu w czerwcu 2013 r. sieci kanalizacji, sieci wodociągowej oraz odbudowy dróg i chodników w miejscowości Porajów.

Zdaniem CBA, brak właściwego nadzoru nad firmą zewnętrzną powołaną do nadzoru inwestorskiego doprowadził do błędów w budowie. Śledczy ustalili, że przy realizacji inwestycji zastosowano materiały niezgodne z projektem oraz przekroczono termin zakończenia prac. Miało dojść do tego w drugiej połowie 2015 r. CBA podało, że te nieprawidłowości mogły mieć wpływ na możliwość utraty 2,8 mln zł dotacji przyznanej na tę budowę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.