PARTNER PORTALU
 • BGK

Były wiceprezydent Krakowa i były wojewoda Małopolski skazani. Za korupcję

 • PAP/MIW    4 lutego 2016 - 17:03
Były wiceprezydent Krakowa i były wojewoda Małopolski skazani. Za korupcję
Zarzuty dla samorządowców były fatalną reklamą dla Krakowa. (Fot. : www.zabytek.gov.pl).

• Wyroki skazujące usłyszało pięciu byłych wiceprezydentów Krakowa i były wojewoda. 
• Tomasz Szczypiński i Jerzy Adamik zostali skazani na karę więzienia i grzywnę.
• Orzeczenie sądu to zwieńczenie trwającego od ponad siedmiu lat procesu.
W czwartek (4.02) krakowski sąd wydał wyrok w sprawie byłego wiceprezydenta Krakowa i byłego posła Tomasza Szczypińskiego, a także byłego wojewody małopolskiego i byłego radnego Krakowa Jerzego Adamika. Obaj zostali uznani winni korupcji i niegospodarności, której dopuścili się w roku 1999, czym doprowadzili do wyrządzenia 3,6 mln zł szkody w mieniu gminy Kraków.

Tomasz Szczypiński został skazany na karę trzech i pół roku więzienia i 13 tys. zł grzywny. Sąd nałożył na niego ponadto obowiązek wyrównania szkody w wysokości 500 tys. zł. Jerzy Adamik skazany został na trzy lata więzienia i 13 tys. zł grzywny, a obowiązek naprawienia szkody w jego przypadku wynosi 300 tys. zł.

Sąd uznał również winę pozostałych czterech oskarżonych ówczesnych wiceprezydentów Krakowa: Pawła Zorskiego, Ewy Kułakowskiej-Bojęś, Teresy Starmach i Jerzego Jedlińskiego w zakresie doprowadzenia do szkody w mieniu gminy. Skazał ich na kary po półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Oskarżeni zostali obciążeni grzywnami i obowiązkiem naprawienia szkody: Paweł Zorski w wysokości 100 tys. zł, pozostali po 50 tys. zł.

Wobec wszystkich oskarżonych sąd zastosował kilkuletnie zakazy zajmowania stanowisk kierowniczych w samorządzie związanych ze sprawami finansowymi. Postępowanie wobec byłego radnego Władysława W. sąd umorzył. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w grudniu 2008 r. Aktem oskarżenia objęto siedem osób: pięciu b. wiceprezydentów Krakowa, b. wojewodę małopolskiego i b. radnego miejskiego. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów; większość z nich wyraziła zgodę na podawanie pełnych nazwisk.

Sama sprawa dotyczyła zaś skorzystania przez miasto w 1999 r. z prawa pierwokupu za kwotę 5 mln zł działek położonych w krakowskiej dzielnicy Chełm, które w rzeczywistości - według prokuratury - były warte niespełna 1,4 mln zł.

Zdaniem prokuratury, ówczesny wiceprezydent Krakowa były poseł PO Tomasz Szczypiński w 1999 r., wraz z innymi członkami ówczesnego Zarządu Miasta Krakowa, wiceprezydentami: Pawłem Zorskim, Ewą Kułakowską-Bojęś, Teresą Starmach i Jerzym Jedlińskim niezgodnie z przepisami i interesem gminy doprowadzili do zakupienia działek.

Narazili w ten sposób gminę na szkodę majątkową w wysokości 3,6 mln zł (to różnica między ceną, jaką zapłaciła za działki gmina, a ich wartością ustaloną przez biegłego).

Działki dużo taniej kupili wcześniej dwaj biznesmeni Rafał R. oraz Marian M. i postanowili sprzedać je gminie, udzielając łapówek, kiedy zorientowali się, że nie odzyskają poniesionych nakładów. Biznesmeni ci w osobnym procesie przyznali się do winy, dobrowolnie poddali się karze i zostali skazani na wyroki w zawieszeniu, zaś w swoich wyjaśnieniach obciążyli m.in. Tomasza Szczypińskiego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • OBYWATEL, 2016-03-03 00:13:12

  Dobrze,że w Poznaniuu wszystko w" idealnym" porządku. Układzik Poznański od ubiegłego wieku trzyma sie dobrze.Prezydent Jaśkowiak wybrany z ruchów społecznych obiecał nam tzw. nowe otwarcie. Niestety "kamaryla"deweloperska trzyma sie dobrze. Sami swoi.Czy naprawde nie ma odwazn...ych w Polsce,którzy to towarzystwo przewietrzą??Odpowiednie organy kontrolne ,po uporzadkowaniu Krakowa,Opola i innych miast, zapraszamy do Poznania.Poznaniacy zasłużyli na godne traktowanie.  rozwiń
 • obs1248, 2016-02-05 08:37:29

  Czyli miasto nadal ma w plecy. Jednak ani prokurator ani sąd nie dba o wspólne mienie.Wg mnie kara finansowa powinna 3 krotnie przekroczyć wyrządzoną szkodę.Więzienie złodzieii to dodatkowa strata społeczeństwa!