PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom: Informacja i warsztaty dla zainteresowanych rewitalizacją

  • PAP/JS    13 lipca 2017 - 18:23
Bytom: Informacja i warsztaty dla zainteresowanych rewitalizacją
Jak poinformował bytomski magistrat, w mieście uruchomiono już drugi punkt dotyczący rewitalizacji miasta (fot. bytom.pl)

Dwa stałe punkty informacji dla zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją Bytomia działają w tym mieście od początku lipca. W tym miesiącu rozpoczną się też warsztaty nt. zagospodarowania bytomskich kwartałów rewitalizacji.
• Jeszcze w lipcu rozpoczną się warsztaty zmierzające do zaplanowania - razem z mieszkańcami - przestrzeni w kwartałach pilotażu rewitalizacji.

• Posłużą się one wymyśloną w Wielkiej Brytanii metodą "Planning for real". Mieszkańcy są w niej zapraszani do dyskusji, jak żyje się im na danym terenie.

To elementy pilotażowego projektu rewitalizacji, koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o wypracowanie modelowych działań, będących swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych. Wyznaczono do niego najbardziej zdegradowane miasta, ale o różnej specyfice i położeniu: Bytom, Łódź i Wałbrzych.

Jak poinformował  bytomski magistrat, w mieście uruchomiono już drugi punkt dotyczący rewitalizacji miasta. Zadaniem obu jest udzielanie pomocy w składaniu wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją. Porad udzielają w nich radca prawny, architekt, urbanista i finansista.

Konkurs na prowadzenie punktów wygrała miejscowa fundacja Klub Kontra. Od drugiej połowy marca koordynuje ona udzielanie informacji w bytomskim Teatrze Rozbark. Od początku lipca wyznaczyła też daty dyżurów na Placu Sikorskiego w ścisłym centrum miasta, w efektownym zabytkowym budynku liceum im. Chrobrego, gdzie ma swoją siedzibę.

Szczegółowy harmonogram dyżurów - odbywających się w poszczególnych dniach czy przy okazji różnych wydarzeń również w plenerze - dostępny jest na stronie fundacji.

W ramach wygranego konkursu fundacja przeprowadziła też już m.in. szkolenie "Działaj lokalnie".

Celem było m.in. zachęcanie przedstawicieli lokalnej społeczności do kreatywnego myślenia - w kontekście rewitalizacji. Omawiano zasady ubiegania się o dotacje i pracowano nad przygotowywaniem projektów. Inne szkolenie zachęcało do animowania lokalnej działalności.

Z kolei jeszcze w lipcu rozpoczną się warsztaty zmierzające do zaplanowania - razem z mieszkańcami - przestrzeni w kwartałach pilotażu rewitalizacji. Działania te przeprowadzą wyłonione w koordynowanych przez miasto przetargach: Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz firma Centrum Doradztwa Strategicznego.

Posłużą się one wymyśloną w Wielkiej Brytanii metodą "Planning for real". Mieszkańcy są w niej zapraszani do dyskusji, jak żyje się im na danym terenie (stosunkowo niewielkim; po kilka kwartałów) i pytani, co zrobić, by poprawić jakość ich życia. Swoje oczekiwania mogą spisywać na kartkach i umieszczać na budowanych w tym celu makietach.

Miasto akcentuje, że dzięki tej metodzie można dowiedzieć się, czego konkretnie oczekują mieszkańcy w niemal każdej dziedzinie życia: począwszy od umiejscowienia ścieżek, chodników, dróg rowerowych czy lokalizacji sklepów, a skończywszy na planach związanych z dużymi inwestycjami, mającymi wpływ na rozwój dużych obszarów.

W każdej lokalizacji odbyć ma się szereg spotkań: warsztaty plenerowe, spacery studyjne, zajęcia dla dzieci. Miastu zależy na możliwie licznej obecności mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Samorząd chciałby, aby w każdej lokalizacji wyłonił się lokalny lider, który będzie koordynował realizację pomysłów wypracowanych podczas warsztatów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.