PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom organizuje kampanię przeciwko przemocy wobec dzieci

  • PAP/MN    21 września 2016 - 14:13
Bytom organizuje kampanię przeciwko przemocy wobec dzieci
Kampania społeczna w Bytomiu realizowana jest w ramach projektu "Drogowskaz dla rodziny" (fot. wikipedia.org)

• W drugiej połowie października w Bytomiu (Śląskie) ruszy kampania społeczna, która ma uświadomić rodziców, jakie skutki powoduje stosowanie przemocy wobec dzieci. 
• Zaplanowano m.in. spotkania i warsztaty z ekspertami na temat rodzicielstwa i wychowania.
• Kampania jest częścią projektu "Drogowskaz dla rodzin", na którego realizację samorząd otrzymał dotację ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości ponad 32 tys. zł.
Samorząd podkreśla, że projekt ten jest odpowiedzią na apel Rzecznika Praw Dziecka, by przedsięwziąć działania mające zapobiegać przemocy wobec dzieci. "Według statystyk, około jedna czwarta Polaków uznaje bicie za właściwą metodę wychowawczą, a jedynie co trzeci Polak wie o prawnym zakazie bicia. Poziom społecznej akceptacji stosowania kar fizycznych w wychowaniu na przestrzeni lat spada, ale powoli" - powiedziała przewodnicząca Interdyscyplinarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Bytomiu Marta Szmelcer.

Wyjaśniła, że kampania ma przede wszystkim uświadomić rodzicom, jakie skutki niesie za sobą stosowanie przemocy wobec dzieci. "Chcemy pokazać, że przemoc uczy zachowań przemocowych i tym samym sprzyja bezradności rodziców w procesie wychowywania. Bicie dziecka jest porażką wychowawczą dorosłego, przegraną rodzica z własną frustracją i jednocześnie świadectwem braku jego kompetencji wychowawczych. W polskim prawie istnieje zapis zakazujący stosowania kar cielesnych" - przypomniała.

Czytaj też: Bytom: Bez dodatkowego wsparcia miasto się nie podniesie

Podejmowane działania mają ponadto zwrócić uwagę nie tylko na skutki przemocy fizycznej, ale i psychicznej. "Dorośli niejednokrotnie wciągają dzieci we własne rozgrywki, wpędzają w poczucie winy, obarczają obowiązkami dorosłych. Dlatego też podczas kampanii chcemy promować pozytywne rodzicielstwo, gdzie rodzic potrafi radzić sobie z dzieckiem w sposób bezprzemocowy, ucząc odpowiedzialności i poszanowania praw każdego człowieka. Jedyną właściwą drogą do wychowania i dobrych relacji w rodzinach jest rozmowa, zadbanie o potrzeby dziecka oraz okazywanie szacunku dziecku i zrozumienie" - powiedziała.

Kampania społeczna w ramach projektu "Drogowskaz dla rodziny" ruszy w połowie października i potrwa do końca roku. W tym czasie organizowane będą spotkania i warsztaty z ekspertami - m.in. opiekunami rodzin zastępczych, pracownikami socjalnymi, asystentami rodzin, kuratorami sądowymi - na temat rodzicielstwa. Chętni będą też mogli skorzystać z porad dotyczących wychowania.

Czytaj też: Marszałek apeluje, że Bytom musi przyspieszyć prace nad rewitalizacją

W mieście pojawią się ponadto plakaty i ulotki z informacjami, jak reagować na przemoc i gdzie szukać pomocy. Materiały te znajdą się m.in. w miejskich instytucjach, szpitalach, przychodniach, sklepach czy organizacjach pozarządowych.

Bytomskie przedsięwzięcie realizować będą przedstawiciele m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Urzędu Miejskiego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Komendy Miejskiej Policji. Jak podał samorząd, całkowity koszt projektu to 47 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.