PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom: Referendum ws. odwołania prezydenta Bartyli

  • PAP/JS    3 grudnia 2017 - 08:22
Bytom: Referendum ws. odwołania prezydenta Bartyli
Damian Bartyla po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Bytomia w październiku 2012 r. (fot. facebook)

W Bytomiu o godz. 21 w niedzielę zakończyło się referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta miasta Damiana Bartyli.
Zastępca przewodniczącego Miejskiej Komisji ds. Referendum Łukasz Wiejacha powiedział, że Komisja nie odnotowała żadnych nieprawidłowości czy zakłóceń w związku z głosowaniem.

W referendum bytomianie odpowiadali na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pana Damiana Bartyli z funkcji Prezydenta Bytomia przed upływem kadencji?". Aby było ono ważne, musiało wziąć w nim udział trzy piąte tych, którzy brali udział w wyborze prezydenta trzy lata temu, 16 listopada 2014 r.

Uchwała miejskich radnych w sprawie przeprowadzenia referendum zapadła 5 września i była następstwem nieudzielenia prezydentowi Bartyli absolutorium z wykonania budżetu miasta za ubiegły rok. Wykonanie budżetu negatywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Czytaj też: Damian Bartyla o referendum w Bytomiu: PiS chce komisarza, a PO powrotu do władzy

Inicjatorzy referendum zarzucają prezydentowi m.in., że nie radzi sobie z problemem odpadów, rewitalizacją miasta i wyprowadza pieniądze z miejskich spółek. Obarczają go także winą za złą sytuacje finansową Bytomia, który jest zadłużony na ponad 200 mln zł. Bartyla uważa, że jego decyzje z ostatnich lat "bronią się", a organizacja referendum na rok przed wyborami to przejaw braku odpowiedzialności.

Damian Bartyla po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Bytomia w październiku 2012 r. w przedterminowych wyborach. Wcześniej, w czerwcu tegoż roku, ponad 28 tys. bytomian opowiedziało się w referendum za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Piotra Koja (PO) oraz Rady Miasta. Bartyla działał na rzecz referendum, w którym odwołano Koja. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. Bartyla zwyciężył w pierwszej turze, ponownie obejmując stanowisko prezydenta miasta.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.