PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom: Ruszyły banki wolontariatu i usług sąsiedzkich

  • PAP/JS    27 listopada 2017 - 18:53
Bytom: Ruszyły banki wolontariatu i usług sąsiedzkich
Oba banki - mające służyć aktywizowaniu współpracy mieszkańców w codziennych sprawach (fot. pixabay.com)

Bank wolontariatu i bank wzajemnych usług sąsiedzkich – to kolejne projekty społeczne uruchomione w ramach pilotażu rewitalizacji w Bytomiu. Od wiosny w mieście działają punkty informacyjne; od wakacji trwają spotkania zmierzające do planowania procesu rewitalizacji.
• Aby zgłosić swoje usługi i potrzeby w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej, należy wypełnić specjalny formularz i określić swoje potrzeby i możliwości pomocy.

• Katalog działań jest duży, począwszy od pomocy w zakupach poprzez wspólne spędzanie czasu, korepetycje czy pomoc w zorganizowaniu imprezy rodzinnej, po drobne remonty.

Oba banki - mające służyć aktywizowaniu współpracy mieszkańców w codziennych sprawach - koordynuje miejscowa fundacja Klub Kontra. Od wiosny rozwija ona działalność stałego punktu informacji, m.in. dla zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją Bytomia.

Banki oraz punkt to niektóre elementy bytomskiego pilotażowego projektu rewitalizacji, koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o wypracowanie modelowych działań, będących swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych.

O uruchomieniu banków poinformował bytomski samorząd. Bank wzajemnych usług sąsiedzkich dotyczy wymiany usług wyłącznie między osobami fizycznymi, natomiast bank wolontariatu adresowany jest do osób chcących pracować na rzecz konkretnej instytucji, która w myśl przepisów może korzystać z pracy wolontariuszy (np. organizacja pozarządowa).

"Na początek postawiliśmy na wzajemną pomoc sąsiedzką, a więc działanie w obrębie swojego miejsca zamieszkania" - powiedziała Klaudia Marcisz z Klubu Kontra. Jak zaznaczyła, taki bank, choć w nieoficjalnej formie, działa już wśród bytomian; usług do wymiany nie brakuje, pozostaje jedynie kwestia zachęcenia ludzi do skorzystania z tej propozycji.

"Mamy świadomość, że początki mogą być trudne ze względu na brak zaufania, lęk przed otwarciem drzwi sąsiadowi czy wolontariuszowi. Jesteśmy jednak dobrej myśli" - oceniła Marcisz.

Aby zgłosić swoje usługi i potrzeby w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej, należy wypełnić specjalny formularz i określić swoje potrzeby i możliwości pomocy. Katalog działań jest duży, począwszy od pomocy w zakupach poprzez wspólne spędzanie czasu, korepetycje czy pomoc w zorganizowaniu imprezy rodzinnej, po drobne remonty.

By zachęcić mieszkańców do udziału w projekcie, organizowane są spotkania, na których promowane są obydwie inicjatywy. Do dyspozycji mieszkańców są również punkt informacyjny w bytomskim Teatrze Rozbark, działający cztery godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, a także dostępny praktycznie przez cały tydzień telefon komórkowy 506 402 929.

Utworzenie obu banków realizowane będzie do grudnia br. w ramach miejskiego zamówienia na: "Prowadzenie w 2017 r. stałego punktu informacyjnego dla obszaru rewitalizacji oraz działań doradczych i szkoleniowych dla interesariuszy rewitalizacji".

Od lipca natomiast w Bytomiu odbywają się warsztaty zmierzające do zaplanowania - razem z mieszkańcami - przestrzeni w kwartałach pilotażu rewitalizacji. Działania te prowadzą wyłonione w koordynowanych przez miasto przetargach: Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz firma Centrum Doradztwa Strategicznego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.