PARTNER PORTALU
 • BGK

Bytom: Ruszyły banki wolontariatu i usług sąsiedzkich

 • PAP/JS    27 listopada 2017 - 18:53
Bytom: Ruszyły banki wolontariatu i usług sąsiedzkich
Oba banki - mające służyć aktywizowaniu współpracy mieszkańców w codziennych sprawach (fot. pixabay.com)

Bank wolontariatu i bank wzajemnych usług sąsiedzkich – to kolejne projekty społeczne uruchomione w ramach pilotażu rewitalizacji w Bytomiu. Od wiosny w mieście działają punkty informacyjne; od wakacji trwają spotkania zmierzające do planowania procesu rewitalizacji.
• Aby zgłosić swoje usługi i potrzeby w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej, należy wypełnić specjalny formularz i określić swoje potrzeby i możliwości pomocy.

• Katalog działań jest duży, począwszy od pomocy w zakupach poprzez wspólne spędzanie czasu, korepetycje czy pomoc w zorganizowaniu imprezy rodzinnej, po drobne remonty.

Oba banki - mające służyć aktywizowaniu współpracy mieszkańców w codziennych sprawach - koordynuje miejscowa fundacja Klub Kontra. Od wiosny rozwija ona działalność stałego punktu informacji, m.in. dla zainteresowanych składaniem wniosków o dofinansowanie projektów związanych z rewitalizacją Bytomia.

Banki oraz punkt to niektóre elementy bytomskiego pilotażowego projektu rewitalizacji, koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o wypracowanie modelowych działań, będących swego rodzaju testem na rozwiązanie problemów występujących na obszarach zdegradowanych.

O uruchomieniu banków poinformował bytomski samorząd. Bank wzajemnych usług sąsiedzkich dotyczy wymiany usług wyłącznie między osobami fizycznymi, natomiast bank wolontariatu adresowany jest do osób chcących pracować na rzecz konkretnej instytucji, która w myśl przepisów może korzystać z pracy wolontariuszy (np. organizacja pozarządowa).

"Na początek postawiliśmy na wzajemną pomoc sąsiedzką, a więc działanie w obrębie swojego miejsca zamieszkania" - powiedziała Klaudia Marcisz z Klubu Kontra. Jak zaznaczyła, taki bank, choć w nieoficjalnej formie, działa już wśród bytomian; usług do wymiany nie brakuje, pozostaje jedynie kwestia zachęcenia ludzi do skorzystania z tej propozycji.

"Mamy świadomość, że początki mogą być trudne ze względu na brak zaufania, lęk przed otwarciem drzwi sąsiadowi czy wolontariuszowi. Jesteśmy jednak dobrej myśli" - oceniła Marcisz.

Aby zgłosić swoje usługi i potrzeby w ramach banku wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej, należy wypełnić specjalny formularz i określić swoje potrzeby i możliwości pomocy. Katalog działań jest duży, począwszy od pomocy w zakupach poprzez wspólne spędzanie czasu, korepetycje czy pomoc w zorganizowaniu imprezy rodzinnej, po drobne remonty.

By zachęcić mieszkańców do udziału w projekcie, organizowane są spotkania, na których promowane są obydwie inicjatywy. Do dyspozycji mieszkańców są również punkt informacyjny w bytomskim Teatrze Rozbark, działający cztery godziny dziennie przez pięć dni w tygodniu, a także dostępny praktycznie przez cały tydzień telefon komórkowy 506 402 929.

Utworzenie obu banków realizowane będzie do grudnia br. w ramach miejskiego zamówienia na: "Prowadzenie w 2017 r. stałego punktu informacyjnego dla obszaru rewitalizacji oraz działań doradczych i szkoleniowych dla interesariuszy rewitalizacji".

Od lipca natomiast w Bytomiu odbywają się warsztaty zmierzające do zaplanowania - razem z mieszkańcami - przestrzeni w kwartałach pilotażu rewitalizacji. Działania te prowadzą wyłonione w koordynowanych przez miasto przetargach: Stowarzyszenie Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz firma Centrum Doradztwa Strategicznego.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.