PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytom, święta: Rusza bożonarodzeniowa zbiórka żywności dla seniorów z Kresów

  • PAP/AT    16 listopada 2017 - 07:57
Bytom, święta: Rusza bożonarodzeniowa zbiórka żywności dla seniorów z Kresów
Boże Narodzenie jest takim szczególnym okresem, w którym trzeba też pamiętać o osobach biednych, potrzebujących (fot.shutterstock)

W Bytomiu rusza Bożonarodzeniowa zbiórka żywności dla polskich seniorów z Kresów Wschodnich.
• Bożonarodzeniowa zbiórka żywności dla polskich seniorów z Kresów Wschodnich rusza w czwartek (16 listopada) w Bytomiu.

• Przez niecały miesiąc społecznicy będą zbierać produkty o długim terminie ważności.

• Jeszcze przed świętami mają one trafić do mieszkańców Żytomierza i Drohobycza.

"Boże Narodzenie jest takim szczególnym okresem, w którym trzeba też pamiętać o osobach biednych, potrzebujących. My pomagamy osobom starym, opuszczonym, samotnym z Ukrainy; chcemy im umilić ten świąteczny czas" - powiedziała koordynatorka akcji "Podziel się opłatkiem z seniorami na Kresach" Alicja Brzan-Kloś.

Dodała, że potrzeby są ogromne. "Te osoby są bardzo biedne. Za swoje miesięczne świadczenie emerytalne nie są w stanie pokryć podstawowych potrzeb; bardzo drogie jest też ogrzewanie, więc go nie używają" - dodała Brzan-Kloś.

Mówiła, że według listy organizacji polonijnych, w samym Drohobyczu jest ok. 70 osób potrzebujących. "Z kolei Żytomierz to bardzo duża diaspora polska i właściwie to, co się zbiera, to jest kropla w morzu potrzeb; tam właściwie potrzeba setek paczek" - podkreśliła.

Koordynatorka akcji zapewniła, że seniorzy z Kresów są bardzo wdzięczni za wszelką pomoc i doceniają pamięć Polaków o nich. "Ci ludzie na nas czekają" - zaznaczyła.

Podobnie jak w ubiegłych latach, organizatorzy czekają na produkty o długim terminie przydatności, np. makaron, mąkę, kaszę, cukier, olej, kawę, herbatę, bakalie, słodycze czy żywność w puszkach. Z zebranych darów społecznicy przygotują następnie świąteczne paczki, które trafią do seniorów z Drohobycza i Żytomierza.

Żywność można przynosić do 12 grudnia do Biura Organizacji Pozarządowych przy bytomskim Rynku 26/5 (IV piętro), w dni robocze w godzinach pracy. Zbiórki organizowane są również z różnych instytucjach i placówkach edukacyjnych.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem paczki zostaną zawiezione na Ukrainę. Brzan-Kloś dodała, że w ich rozdysponowanie na miejscu włączają się organizacje polonijne oraz parafie.

Jak podała Brzan-Kloś, akcję organizują: Urząd Miasta w Bytomiu oraz Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przy wsparciu Polskiego Czerwonego Krzyża, Bytomskiej Rady Seniorów i Śląskiego Banku Żywności.

Pomysł zorganizowania świątecznej pomocy seniorom z Kresów zrodził się podczas organizowanej w Bytomiu od ponad dekady zbiórki zniczy, które 1 listopada są zapalane na grobach Polaków na Ukrainie.

W ubiegłorocznej bożonarodzeniowej akcji zebrano 1,5 tony żywności, z której powstało ok. 170 paczek.

Pomoc jest tez organizowana na Wielkanoc.

Po II wojnie światowej, w wyniku utraty przez Polskę Kresów Wschodnich, wysiedlono z tych terenów niemal 2 mln obywateli polskich. Duża część z nich trafiła do miast, które przed wojną znajdowały się w granicach III Rzeszy, także do Bytomia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.