PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytomski DPS radzi: Nie dawaj datków żebrzącym

  • PAP    13 sierpnia 2016 - 14:15
Bytomski DPS radzi: Nie dawaj datków żebrzącym
fot.pixabay

Gotówka dana do ręki nie pomaga osobom żebrzącym, większość datków i tak zostanie przeznaczona na alkohol czy używki – przekonują organizatorzy kampanii społecznej "Nie dawaj pieniędzy na ulicach. Pomagaj roztropnie", która 19 sierpnia rozpocznie się w Bytomiu.
"Mimo że od lat mówi się o tym, że osoby żebrzące zarabiają duże kwoty, nawet kilkadziesiąt zł w ciągu kilku godzin, a większość wydają na alkohol lub inne używki, ludzie, zwłaszcza starsi, ciągle dają im pieniądze" - wyjaśnił problem dyrektor współorganizującego akcję, bytomskiego Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych Grzegorz Baranowski.

Dodał, że z prowadzonej przez ośrodek obserwacji bytomskiego środowiska wynika, że spora część żebrzących - często w natarczywy sposób - nie zalicza się do osób bezdomnych lub żyjących w skrajnej biedzie, a żebranie traktowane jest przez nich jako możliwość łatwego zarobku.

"Niestety, wiele osób żebrze w sposób oszukańczy. Poznaliśmy to środowisko w Bytomiu, ale myślę, że podobnie wygląda to też w innych miastach. Mówi się, że to osoby bezdomne, że nie mają, co jeść. Oni jednak świadomie wybrali żebranie jako łatwy i szybki zarobek, wykorzystując współczucie ludzi, zwłaszcza osób starszych. A łatwy do zdobycia na ulicy pieniądz nie motywuje do zmiany stylu życia, szukania pracy" - wskazał dyrektor.

Dlatego konieczna jest, jego zdaniem, edukacja społeczeństwa, zwłaszcza osób starszych, by nie dawały pieniędzy żebrzącym na ulicach, a datki przekazywali na konkretne cele charytatywne, fundacje czy stowarzyszenia. "Żebrzący nie potrzebują naszych datków, potrzebują innej pomocy, zwłaszcza opieki fachowców, którzy pomogą im wyjść np. z nałogu alkoholowego" - wskazał Baranowski.

Jednocześnie podkreślił, by nie traktować kampanii jako działań skierowanych przeciwko komukolwiek; ma ona jedynie uświadomić społeczeństwo o problemie.

Inauguracja kampanii odbędzie się 19 sierpnia na ul. Dworcowej w Bytomiu. Podczas happeningu wystąpią lokalni artyści, zaplanowano też prezentacje różnych form wspierania osób potrzebujących oraz prelekcje na temat choroby alkoholowej.

Wolontariusze z organizującego akcję stowarzyszenia "Bytomska Radość Życia" będą rozdawać ulotki i edukować mieszkańców o przyczynach uporczywego żebrania i skutkach niewłaściwej - według nich - pomocy. W ramach kampanii przy ulicach Bytomia zawisną banery i plakaty. Akcja potrwa do końca września. (PAP)

akp/ pz/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.