PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA: Burmistrz Koła zatrzymany. Ustawiał przetargi na śmieciarki?

  • PAP/AT    20 września 2017 - 10:01
CBA: Burmistrz Koła zatrzymany. Ustawiał przetargi na śmieciarki?
Burmistrz jest szóstym podejrzanym w śledztwie dot. przetargów na śmieciarki (fot.cba.gov.pl)

Burmistrz Koła (woj. wielkopolskie) został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sprawa dotyczy ustawiania przetargów na śmieciarki.
"Potwierdzam zatrzymanie burmistrza. Agenci CBA przeszukują biura w Urzędzie Miasta w Kole i w dwóch spółkach komunalnych miasta. Mają zabezpieczyć dokumentację oraz korespondencję mailową" - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura.

Zatrzymania dokonano w wyniku nowych ustaleń CBA i prokuratury - podał Kaczorek. "Wskazują one, że burmistrz Koła przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej" - podkreślił. Bezprawne działania miały polegać na podejmowaniu czynności dla wyeliminowania potencjalnych, innych oferentów związanych z tymi zamówieniami publicznymi.

Ustawione przetargi miały w sumie wartość ponad 2,5 mln zł. Śledztwo prowadzi łódzka delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Kaczorek powiedział, że zatrzymany usłyszy jeszcze w środę zarzuty w prokuraturze.

Wcześniej w tej sprawie CBA zatrzymała, a łódzka Prokuratura Regionalna postawiła zarzuty pięciu innym osobom. Podejrzewa je o ustawienie przetargów - zmowę przetargową w trzech spółkach miejskich na korzyść jednej z wrocławskich firm - przypomniał Kaczorek.

Wówczas śledczy z CBA ustalili, że przedstawiciele firmy z Wrocławia mieli wejść w porozumienie z urzędnikami samorządowymi i pracownikami spółek samorządowych w związku z ogłaszanymi przetargami na dostawy samochodów do zbierania odpadów komunalnych.

Przetargi ogłoszono w 2016 roku i opiewały w sumie na ponad 2,5 mln złotych - powiedział PAP Kaczorek. Agenci z łódzkiej delegatury CBA zatrzymali wtedy prezesa i handlowca z wrocławskiej firmy zajmującej się dostawami m.in. specjalistycznych ciężarówek, prezesa Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Kole, byłego prezesa tej spółki oraz pracownika Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące zmowy przetargowej - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • WL, 2017-09-22 15:11:56

    Niech władza gdzie indziej szuka sukcesów , burmistrz chciał cos zrobić to go odstrzelili , swojego z PIS u ,