PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA chce odejścia burmistrza Moniek

  • PAP    16 stycznia 2013 - 13:03
CBA chce odejścia burmistrza Moniek

CBA skierowało do przewodniczącego rady miejskiej w Mońkach wniosek o wygaszenie mandatu burmistrza tego miasta.
Biuro uważa, że niezgodnie z prawem burmistrz łączył to stanowisko z funkcją w klubie sportowym, który prowadzi działalność gospodarczą.

Informacje potwierdził w środę rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński oraz przewodniczący rady miejskiej w Mońkach Edward Klepacki, do którego wniosek biura trafił.

Jak powiedział Dobrzyński, jesienią ubiegłego roku agenci Biura przeprowadzili w Mońkach kontrolę przestrzegania przepisów ustawy antykorupcyjnej przez burmistrza tego miasta Zbigniewa Karwowskiego. Obejmowała ona lata 2008-2011.

Według CBA w tym czasie burmistrz pełnił jednocześnie funkcję wiceprezesa miejscowego klubu sportowego, który prowadzi działalność gospodarczą. Agenci ocenili ten stan jako naruszenie przepisów ustawy antykorupcyjnej, w związku z czym CBA skierowało wniosek o wygaszenie mandatu burmistrza przez radę miejską w Mońkach.

Klepacki powiedział, że wniosek trafił do niego we wtorek po południu. „Jestem w trakcie rozpatrywania tego wniosku. Muszę dokładnie wyjaśnić, o co tu chodzi" - dodał przewodniczący.

Zastrzegł, że trudno mu mówić o szczegółach, bo czeka jeszcze na konsultację z radcą prawnym.

Według kodeksu wyborczego z 2011 roku, wygaśnięcie mandatu wójta (chodzi także o burmistrzów i prezydentów miast) następuje m.in. wtedy, gdy naruszony jest ustawowy zakaz łączenia funkcji wójta z wykonywaniem funkcji lub prowadzenia działalności gospodarczej „określonych w odrębnych przepisach".

Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli tego nie uczyni, rada gminy stwierdza wygaśnięcie mandatu wójta, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od upływu tego terminu.

Burmistrz Zbigniew Karwowski powiedział, że wie o wniosku złożonym przez CBA. Jak podkreślił, przez niedopatrzenie w porę nie zrezygnował ze stanowiska w klubie sportowym.

Dodał, że nie zdawał sobie sprawy, iż ta funkcja, pełniona przez niego społecznie, wiąże się z działalnością gospodarczą. „Naprawdę nie miałem nic wspólnego z żadną działalnością gospodarczą" - dodał Karwowski.

Jak zaznaczył, składał dodatkowe wyjaśnienia w CBA. W jego ocenie, w klubie sportowym w Mońkach trudno mówić o działalności gospodarczej, bo dochodami były „od czasu do czasu wpływy za bilety i dochody z billboardów".

Jak wyjaśnia Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku, jeśli rada nie przyjmie uchwały o wygaszeniu mandatu, wojewoda będzie zobowiązany wydać stosowne zarządzenie zastępcze. Od takiego zarządzenia burmistrz będzie się mógł się odwołać do sądu administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.