PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA o superkontroli w urzędach marszałkowskich

  • pt/pap    16 czerwca 2016 - 12:07
CBA o superkontroli w urzędach marszałkowskich

CBA będzie analizowało oświadczenia majątkowe marszałków województw (fot.twiter)

• CBA jednocześnie rozpoczyna dziś kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. To pierwsza taka kontrola CBA - systemowa i koordynowana.
• Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w latach 2007-2013 wyniosła 17,3 mld euro.
• Równolegle CBA będzie analizowało oświadczenia majątkowe marszałków województw.
16 czerwca br. CBA rozpoczęło kontrole urzędów marszałkowskich na terenie całego kraju - poinformowało biuro w specjalnym komunikacie.

Jak wyjaśnia CBA kontrolą objęte są określone przepisami prawa procedury podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013. Łączna suma środków zaangażowanych w 16 programów regionalnych w tych latach wyniosła 17,3 mld euro.

Szczególnemu badaniu CBA będą podlegać programy, w których beneficjentami są same urzędy marszałkowskie.

Konkretnie CBA chodzi o te wielkie pieniądze z programów unijnych, które urząd marszałkowski przyznawał sam sobie, sam je realizował i później sam rozliczał - napisano w komunikacie.

Kontrole CBA obejmują m.in. przestrzeganie prawa zamówień publicznych, zasad konkurencyjności, dotrzymywanie harmonogramu realizacji projektu, weryfikację zmian w projekcie, poprawność dokonywania płatności, osiąganie wskaźników (czyli rezultatu i produktu) zadeklarowanych we wniosku o dofinansowanie czy weryfikację przedstawianych do refundacji kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem unijnym.

Czytaj: CBA w siedzibie warszawskiej straży

Kompleksowe i systemowe działania kontrolne CBA obejmą także osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji w instytucjach uczestniczących we wdrażaniu programu operacyjnego- od etapu samego podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu do weryfikacji wniosku o płatność.

Równolegle do wszczynanych postępowań kontrolnych przeprowadzane będą przez CBA analizy oświadczeń o stanie majątkowym marszałków województw. Zarządy województw pełnią kluczową rolę w zarządzaniu i wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych.

W przypadku ujawnienia - w toku kontroli - innych nieprawidłowości, CBA rozszerzy zakres swojego zaangażowania.

W zespół tych działań będą zaangażowani wyspecjalizowani funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych i wszystkich delegatur CBA.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Radek, 2016-06-18 20:11:31

    Kontrola winna być rzeczą normalna , tam gdzie w grę wchodzą miliardy Euro , w końcu to nasze pieniądze które trafiają , winne trafiać do Gmin , czy tak było , odczucia i opinie w tej kwestii w Gminach są różne.