PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA sprawdzi oświadczenia majątkowe burmistrza i wiceburmistrz Pułtuska

  • PAP/AK    1 lutego 2018 - 10:50
CBA sprawdzi oświadczenia majątkowe burmistrza i wiceburmistrz Pułtuska
(fot. PTWP / Piotr Waniorek)

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdzi oświadczenia majątkowe burmistrza i wiceburmistrz Pułtuska (Mazowieckie) oraz innych osób w urzędzie miejskim - dowiedziała się PAP. Kontrolowane będzie też przestrzeganie zakazu łączenia funkcji w samorządach z aktywnością gospodarczą.
Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział w czwartek PAP, że kontrola ma związek z zatrzymaniem burmistrza i siedmiu innych osób. Usłyszały one zarzuty korupcyjne w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku; wobec burmistrza i dwóch biznesmenów z Warszawy i Nasielska są wnioski do sądu o areszt.

"Będzie to najpierw analiza przedkontrolna, poprzedzająca same działania kontrolne oświadczeń majątkowych. Oprócz burmistrza sprawdzone zostaną też oświadczenia wiceburmistrz miasta za lata 2014-18" - powiedział PAP Kaczorek. "Sprawdzimy też, czy nie był łamany zakaz łączenia funkcji w samorządzie z aktywnością gospodarczą, wynikający z ustawy o samorządzie" - dodał.

W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do białostockiego sądu rejonowego wnioski trzymiesięczny areszt wobec trzech z ośmiu zatrzymanych we wtorek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne osób. Wnioski dotyczą burmistrza Pułtuska i dwóch przedsiębiorców. Podejrzanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec pozostałych zatrzymanych, m.in. wiceburmistrz miasta zastosowano poręczenia majątkowe.

Do zatrzymań doszło w związku ze sprawą korupcyjną dotyczącą przetargów budowlanych i możliwej niegospodarności w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie k. Pułtuska w latach 2008-14. Obecny burmistrz Pułtuska był wcześniej dyrektorem tej placówki.

Śledztwo prowadzone jest z zawiadomienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Prokuratura wyjaśniła, że ze względu na podmiotowy i przedmiotowy związek spraw, do tego postępowania dołączono inne wątki dot. przetargów na wykonywanie prac remontowych zorganizowanych w Pułtusku w 2015 r., gdy był on już burmistrzem miasta.

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy przetargach na kwotę ok. 4 mln zł na prace budowlane w Zespole Szkół CKR i jego internacie (ok. 1 mln zł) oraz przy budowie miejskiego żłobka (ok. 3 mln zł).

W czwartek CBA poinformowało także, że na wniosek prokuratury podejmie analizę przedkontrolną oświadczeń majątkowych posła PO i jej sekretarza generalnego Stanisława Gawłowskiego. Analiza poprzedza kontrolę oświadczeń. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kontrolowane mają być jego oświadczenia z pięciu ostatnich lat - 2013-17.

Prokuratura zamierza postawić Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym z okresu, gdy pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie środowiska, w rządach PO-PSL.

Stanisław Gawłowski zrzekł się immunitetu. Twierdzi, że stawiane mu przez prokuraturę zarzuty są "w całości bezpodstawne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.