PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA w Radomiu wystąpi o wygaszenie mandatu prezydenta miasta

  • MIW    11 stycznia 2017 - 15:17
CBA w Radomiu wystąpi o wygaszenie mandatu prezydenta miasta
CBA zarzuca prezydentowi Radomia złamanie ustawy antykorupcyjnej. (fot. mat. CBA)

• W ciągu kilku dni będzie wniosek CBA o wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia – zapowiedziało Centralne Biuro Antykorupcyjne.
• Jak podało w komunikacie, Radosław Witkowski wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa - Świętokrzyski Rynek Hurtowy.
CBA zakończyło kontrolę przestrzegania przez Witkowskiego w latach 2014 – 2016 zakazów o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tzw. ustawy antykorupcyjnej), a także kontrolę prawidłowości i prawdziwości składanych przez niego oświadczeń majątkowych w zakresie tych zakazów.

Jak przypomina CBA zgodnie z przepisem art. 4 ustawy antykorupcyjnej osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji (m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta) nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego. Wyjątek od tej zasady ustanawia art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej.

Czytaj też:  CBA wystąpiło do wojewody o wygaszenie mandatu prezydenta Lublina

- W okresie zasiadania Radosława Witkowskiego w radzie nadzorczej (styczeń-kwiecień 2015) Skarb Państwa posiadał w Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym (spółka powołująca Prezydenta do organu nadzorczego) 26,37 proc. kapitału zakładowego, a więc Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy nie mógł powołać prezydenta Radomia do rady nadzorczej nie powodując przy tym złamania przepisów antykorupcyjnych przez Radosława Witkowskiego – czytamy w komunikacie CBA.

Biuro informuje ponadto, że w celu sprawdzenia możliwości skorzystania przez prezydenta Witkowskiego z wyłączeń od zapisów wspomnianej ustawy przeanalizowano status Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego, jako jedynego wspólnika spółki, do której organu został powołany Prezydent Radomia, ale ta analiza nie wykazała, aby Witkowski mógł skorzystać z takiej furtki.

Czytaj też: Ustawa o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby publiczne wymaga zmian

Prezydent Witkowski nie zgadza się z przeprowadzoną przez CBA analizą prawną i zarzuca, że jest to kolejny atak na samorząd z użyciem służb specjalnych. Podkreśla ponadto, że gdy sprawa zaczęła budzić kontrowersje, to zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej spółki, zwrócił zarobione w niej blisko 12 tys. zł i odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

Zdaniem CBA fakt nie podpisania przez Witkowskiego protokołu kontroli nie stanowi „przeszkody do realizacji ustaleń kontroli”. Biuro zapowiada też, że wniesie o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Witkowskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Lim, 2017-01-22 11:56:05

    Dlaczego usuwacie komentarz? Posałem ostatnio że w powiecie limanowskim jest analogiczna sytuacja ze starostą limanowskim. Komentarze zniknęły. PiS bedzie tylko scigal przeciwników a swoich nie?