PARTNER PORTALU
  • BGK

CBA, Wielkopolska: Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych członka zarządu regionu

  • aw/PAP    18 października 2016 - 13:20
CBA, Wielkopolska: Nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych członka zarządu regionu
W poprzednich latach CBA dwukrotnie informowało prokuraturę ws. ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka (fot. : www.cba.gov.pl)

• Delegatura CBA w Poznaniu zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członka zarządu województwa wielkopolskiego Leszka Wojtasiaka.
• Funkcjonariusze CBA stwierdzili nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych polityka PO.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA podał, że sprawa dotyczy zatajenia prawdy przez członka zarządu województwa i radnego wielkopolskiego sejmiku w jedenastu składanych oświadczeniach majątkowych i sześciu korektach.

W poprzednich latach CBA dwukrotnie informowało prokuraturę ws. ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka. Śledztwa były umarzane.

Zdaniem Biura, nowe ustalenia wskazują na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstw, polegających na zatajeniu przez Wojtasiaka prawdy w jedenastu składanych w latach 2011 - 2015 oświadczeniach majątkowych, oraz w złożonych do nich sześciu korektach. Ustalono, że nie ujawnił on w nich faktu posiadania pięciu zobowiązań pieniężnych, m.in. kredytu hipotecznego.

Zawiadomienie CBA trafiło do Prokuratury Rejonowej Poznań-Stare Miasto. "Potwierdzam, że zawiadomienie do nas wpłynęło, po zapoznaniu się z jego treścią podejmiemy decyzję co do tego, jaki nadajemy temu bieg" - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.

CBA przypomniało, że jest to trzecie zawiadomienie CBA dotyczące ewentualnych nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka. Efektem wszczętego w 2013 r. w śledztwa było warunkowe umorzenie postępowania przez prokuraturę.

Po ujawnieniu wyników kontroli CBA Wojtasiak złożył na początku 2013 roku rezygnację z funkcji wicemarszałka województwa, odwołał go sejmik. Kilka miesięcy później polityk zrezygnował też z mandatu radnego wielkopolskiego sejmiku. "Prokuratura umorzyła także kolejne śledztwo z 2015 r. - tym razem z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną czynu" - przypomniało CBA.

Rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke powiedziała we wtorek, że na wszelkie decyzje i komentarze przyjdzie czas po zbadaniu sprawy przed prokuraturę i - w razie potrzeby - przez sąd.

Informację o nieprawidłowościach stwierdzonych przez CBA w oświadczeniach majątkowych Leszka Wojtasiaka podał we wtorek portal tvn24.pl. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.