PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów: Centrum Informacji Senioralnej rusza lada moment

  • PAP/jm    17 grudnia 2016 - 11:36
Chorzów: Centrum Informacji Senioralnej rusza lada moment
W Chorzowie powstało pierwsze w Polsce Centrum Informacji Senioralnej. (fot. pixabay)

• W Chorzowie powstało Centrum Informacji Senioralnej.
• Starsi mieszkańcy oraz ich rodziny będą tam mogli zasięgnąć informacji m.in. na temat skierowanych do nich przedsięwzięć czy usług medycznych.
• Centrum będzie działać od poniedziałku (19 grudnia).
- Wydawać by się mogło, że żyjemy w epoce, w której dzięki internetowi wszystkiego można dowiedzieć się w ciągu kilku minut. Nie możemy jednak zapominać o sporej grupie osób, dla których obsługa komputera czy smartfona wciąż nie jest komfortowa. To z myślą o nich stworzyliśmy Centrum Informacji Senioralnej - podkreśliła Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta Chorzowa ds. aktywizacji społecznej.

Dodała, że wciąż brakuje takich miejsc, gdzie informacje dotyczące prowadzonej w miastach polityki senioralnej byłyby zebrane w jednej bazie. - Takie głosy słychać w całym kraju. Ludzie - nie tylko seniorzy, ale też ich rodziny - często nie wiedzą, gdzie szukać tych informacji. My zebraliśmy je w jednym miejscu. To pierwsza tego typu instytucja w Polsce - zaznaczyła Sekuła.

Seniorzy będą mogli zatem przyjść do Centrum - lub zadzwonić - i dowiedzieć się m.in. gdzie można uzyskać darmową pomoc prawną, jakie instytucje miejskie organizują bezpłatne kursy komputerowe, kiedy można skorzystać z szczepień przeciwko grypie.

Nie ma się to ograniczać tylko do przedsięwzięć z Chorzowa, ale ma mieć wymiar regionalny, a nawet ponadregionalny. Pracownicy placówki będą także dysponowali bazą adresów i telefonów do wybranych instytucji miejskich. Informacje te mają się także znaleźć w internecie.

Centrum Informacji Senioralnej zlokalizowane będzie w budynku przy ul. Dąbrowskiego 7 w Chorzowie - w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Czynne będzie codziennie - w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach 8-16, a w czwartki w godz. 9-17. Możliwy będzie także kontakt lub mailowy.

Jak powiedziała Sekuła, w ramach prowadzonej w Chorzowie polityki senioralnej działa tam m.in. Akademia Seniora, gmina współpracuje też w tym zakresie z różnymi instytucjami. Miasto rozdało ponadto 12 tys. kart w ramach programu "Chorzów 60+" (to ponad połowa uprawnionych). Dzięki kartom seniorzy mogą korzystać z szeregu zniżek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Poznanianka Katarzyna, 2016-12-19 09:46:07

    W Poznaniu Centrum Inicjatyw Senioralnych działa od lat. Można tu otrzymać wszelkie informacje, zniżkowe bilety, organizowanych jest mnóstwo wydarzeń i działań dla Seniorów. Publikowana jest co miesiąc Tytka senioralna (tytka = torba) pełna informacji (na papierze) o działaniach dla seniorów w danym... miesiącu . Odbywają się targi senioralne. Tak więc działanie w Chorzowie jest jak najbardziej chwalebne, ale ani jedyne ani pierwsze. Pozdrawiam i życzę powowdzenia!  rozwiń