PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów zakończył konsultacje ws. utworzenia metropolii. Teraz kolej na Katowice

  • PAP/JS    27 kwietnia 2017 - 20:10
Chorzów zakończył konsultacje ws. utworzenia metropolii. Teraz kolej na Katowice
W środę (26 kwietnia) konsultacje zaczęły się w koordynujących tworzenie metropolii Katowicach (fot.:PTWP)

W Chorzowie zakończyły się dwutygodniowe konsultacje ws. włączenia miasta do powstającej metropolii. To jedna z pierwszych gmin, która przeprowadziła już tę procedurę.
• W przeprowadzonych w Chorzowie konsultacjach - według informacji tamtejszego urzędu miasta - od 12 kwietnia wzięło udział 1350 mieszkańców. Oddali oni 1305 ważnych głosów.

• W środę (26 kwietnia) konsultacje zaczęły się w koordynujących tworzenie metropolii Katowicach.

• Po zakończeniu konsultacji gminy powinny przekazać Katowicom (miasto to zgodnie z ustawą ma szczególną rolę w procedurze tworzenia metropolii) uchwały o przeprowadzeniu konsultacji wraz z opiniami swoich radnych w tej sprawie.

Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach 4 kwietnia br. Po spełnieniu przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r. Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku.

Jedną z nich są konsultacje społeczne. W przeprowadzonych w Chorzowie - według informacji tamtejszego urzędu miasta - od 12 kwietnia wzięło udział 1350 mieszkańców. Oddali oni 1305 ważnych głosów, z czego 1165 (nieco ponad 89 proc.) było za wejściem miasta w skład tworzonego związku metropolitalnego; 140 osób wyraziło przeciwne zdanie.

"Ankieterzy pytali mieszkańców czy są za wejściem miasta w skład tworzonego związku metropolitalnego, udzielając również informacji dotyczących m.in. zadań i źródeł finansowania przyszłej metropolii. Badania opinii prowadzone były na ulicach miasta, a także w chorzowskim ratuszu. Kwestionariusz można było pobrać też ze strony internetowej" - relacjonowała rzeczniczka urzędu miasta Karolina Skórka.

Podobnie swoje opinie mogą teraz wyrażać mieszkańcy Katowic: elektronicznie (od 26 kwietnia do 9 mają poprzez formularz online dostępny na stronie konsultacje.katowice.eu) oraz tradycyjnie, czyli za pomocą formularza papierowego, który od 26 kwietnia do 9 maja ma być dostępny w 33 dzielnicowych punktach konsultacyjnych oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców na Rynku. Wypełniony formularz można wrzucać w tych samych miejscach do oznakowanych urn.

Orientacyjny harmonogram działań związanych z tworzeniem związku metropolitalnego w woj. śląskim zakłada, że miasta regionu powinny były zdecydować o konsultacjach społecznych w tej sprawie do 12 kwietnia, a cały związany z tym proces przeprowadzić najpóźniej do 16 maja.

Po zakończeniu konsultacji gminy powinny przekazać Katowicom (miasto to zgodnie z ustawą ma szczególną rolę w procedurze tworzenia metropolii) uchwały o przeprowadzeniu konsultacji wraz z opiniami swoich radnych w tej sprawie. Radni z Chorzowa uchwałę pozytywnie opiniującą przystąpienie miasta do związku przyjęli w czwartek.

Uchwały wszystkich miast katowicki samorząd zbierze do połowy maja, a potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

GZM na tej podstawie w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie metropolii, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni. Wniosek ten - wraz m.in. z przyjętą już w poniedziałek pozytywną opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku (prace nad tym dokumentem koordynuje skarbnik Katowic) - zostanie przekazany do wojewody śląskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.