PARTNER PORTALU
  • BGK

Ciąg dalszy sporu o mandaty dwóch radnych w Ostrowie Wlkp.

  • PAP/AH    25 września 2017 - 12:14
Ciąg dalszy sporu o mandaty dwóch radnych w Ostrowie Wlkp.
Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann zażądał wygaszenia mandatów dwojga radnych Rady Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim (fot. poznan.uw.gov.pl)

Wojewoda wielkopolski wygasił mandaty dwóch radnych w Ostrowie Wielkopolski. Powód? Naruszenie art. 24f ustawy o samorządzie gminnym, czyli zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Radni nie zgadzają się z taką decyzją.
  • Sprawa ciągnie się od listopada 2016 roku.
  • Radnym zarzuca się naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. 
  • Rada miejska na początku roku zdecydowała, że radni zachowają mandaty. Z taką decyzją nie zgadza się wojewoda i wnosi o ich wygaszenie. 

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał we wrześniu zastępcze zarządzenia dotyczące wygaszenia mandatów dwóch radnych miejskich w Ostrowie Wlkp. Zdaniem radnych wojewoda wydał decyzję "zbyt powierzchownie".

Radni Magdalena Waliszewska (Przyjazny Ostrów) i Marek Śliwiński (po odejściu z PO zasiada w Klubie Radnych Niezależnych) mają 30 dni na odwołanie się. Oboje poinformowali, że nie zgadzają się decyzją wojewody.

Sprawa ciągnie się od listopada 2016 roku, kiedy wniosek o wygaszenie mandatów dwojga radnych złożyła prezes Towarzystwa Sportowego Ostrovia Alicja Płóciennik. W piśmie do przewodniczącego rady i wojewody wskazała na naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Stwierdziła, że oboje radni kierują klubami sportowymi w obiektach będących własnością miasta.

W styczniu 2017 roku rada miejska jednomyślnie zdecydowała podczas głosowania, że radni zachowają mandaty. W czerwcu wojewoda wielkopolski wezwał Radę Miejską Ostrowa Wlkp. do wygaszenia mandatów dwojga radnych.

- Zdaniem wojewody, na podstawie opinii radców prawnych, radni dopuścili się naruszenia ustawy o samorządzie gminnym łącząc mandat radnego z działalnością gospodarczą w klubach sportowych, które działają na mieniu komunalnym gminy - powiedział rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube.

Rada miała 30 dni na podjęcie decyzji. Podczas kolejnego głosowania rady miejskiej Waliszewska oraz Śliwiński zachowali mandaty radnych.

W odpowiedzi wojewoda wielkopolski we wrześniu wydał zarządzenia zastępcze dotyczące wygaszenia obu mandatów z uwagi na naruszenie art. 24f ustawy o samorządzie gminnym. Artykuł ten mówi m.in., że "radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności".

- Radni mogą odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Mają na to 30 dni od momentu otrzymania oficjalnego pisma. W przypadku niekorzystnego postanowienia będą jeszcze mogli dochodzić swoich racji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym - powiedział Tomasz Stube.

Magdalena Waliszewska powiedziała, że nie zgadza się z decyzją wojewody.

- W tej kwestii prawo interpretowane jest w różny sposób, także wyroki NSA w tych sprawach są różne, bo każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie. Uważam, że wojewoda nie przyłożył się do konkretnego przypadku, a decyzję podjął powierzchownie - oceniła Waliszewska.

Marek Śliwiński wyjaśnił, że na początku kadencji rady wystąpił w swojej sprawie do radców prawnych ostrowskiego ratusza.

- Poinformowano mnie wówczas, że nie ma konfliktu interesów. Gdyby odpowiedź była inna, to przecież w ustawowym terminie zrezygnowałbym z pełnienia funkcji prezesa klubu sportowego. Paragraf 24 f ustawy o samorządzie gminnym nie jest konkretny, co powoduje dowolność w interpretacji przepisów. Najwyższy czas, żeby zajął się tym parlament - powiedział Śliwiński.

Przewodniczący rady Maciej Herwich powiedział, że Waliszewska i Śliwiński "będą radnymi, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie przed NSA a to może potrwać do końca kadencji samorządu" - poinformował

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zszokowany, 2017-09-25 14:25:34

    Wygasza mandaty, a radnemu Czempinia najpierw mandat wygasił a w ubiegłym tygodniu wręczył srebrny krzyż zasługi. To jak to prawo radny łamie, wojewoda wygasza mandat i ten sam wojewoda odznacza. Widać można łamać prawo i jeszcze krzyże zasługi dostawać.