PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej osób w Gdańsku chce być wolontariuszami

  • PAP/JS    5 grudnia 2017 - 20:29
Coraz więcej osób w Gdańsku chce być wolontariuszami
Tylko przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku rocznie przewija się ok. 4-5 tys. wolontariuszy (fot. pixabay.com)

W Gdańsku coraz więcej osób jest zainteresowanych działalnością na rzecz innych ludzi. Wolontariat cały czas się rozwija, a najbardziej aktywni są ludzie młodzi, studenci i seniorzy - poinformowało Regionalne Centrum Wolontariatu.
• Młodzi ludzie dzięki wolontariatowi mogą zyskać ogromne doświadczenie i umiejętności, które dziś na rynku pracy są doceniane, np. umiejętność pracy w grupie.

• Tylko przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku rocznie przewija się ok. 4-5 tys. wolontariuszy.

• Odsetek ponad 60 proc. gdańszczan oznacza, że jest to ok. 200 tys. osób aktywnych na rzecz innych ludzi.

Podczas konferencji prasowej okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza podano, że według badania opinii społecznej, przeprowadzonego w 2016 r. na terenie Gdańska, 64,2 proc. pytanych zadeklarowało, że świadczy nieodpłatną pomoc innym osobom spoza rodziny. Z badań w całym kraju wynika, że ok. 18 proc. społeczeństwa działa w ramach wolontariatu przy różnych organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach, a 40 proc. Polaków jest aktywnych społecznie w ramach tzw. wolontariatu nieformalnego.

Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, oceniła podczas konferencji, że "Gdańsk jest miastem dość wyjątkowym w kraju". "Wolontariat cały czas się rozwija a najbardziej aktywni są ludzie młodzi, studenci i seniorzy" - dodała. "Ta codzienna solidarność, czyli to, że chcemy być współodpowiedzialni za miasto, w którym żyjemy i za ludzi, z którymi żyjemy, jest czymś wyjątkowym" - mówiła.

Poinformowała, że tylko przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku rocznie przewija się ok. 4-5 tys. wolontariuszy. Zauważyła, że odsetek ponad 60 proc. gdańszczan oznacza, że jest to ok. 200 tys. osób aktywnych na rzecz innych ludzi.

Jak dodała, "dla każdej liczby chętnych osób znajdzie się zajęcie wolontariackie, bo potrzeb w Gdańsku jest dużo". Poinformowała, że od 2013 r. w Gdańsku ponad 4 tys. seniorów-wolontariuszy zrealizowało prawie 300 inicjatyw oddolnych. "To jest projekt wyjątkowy w skali kraju" - dodała. "Wolontariat jest dobrym sposobem dla każdego, aby się rozwijać" - przekonywała.

Wolontariat jest dla każdego, dla osoby zapracowanej i mającej dużo czasu, bo możliwości są bardzo różne;, wolontariuszem można być np. w niedzielne popołudnie przez trzy godziny, ale można być i przez pięć godzin w tygodniu przez rok, pomagając np. dzieciom w odrabianiu lekcji" - tłumaczyła.

Kierownik referatu współpracy lokalnej i innowacji społecznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Magdalena Skiba podkreśliła podczas konferencji, że "miasto wspiera wolontariat, bo aktywni mieszkańcy są solą tego miasta". "Są nam potrzebni, bo to oni budują kapitał społeczny, pozwalają rozwijać się lokalnym społecznościom" - przekonywała. Poinformowała, że w mieście budowany jest gdański model rozwoju wolontariatu,

Reprezentująca gdańskich wolontariuszy Beata Ptasińska podkreśliła, że "wolontariusze nie są przez nikogo wykorzystywani i wbrew pozorom zyskują więcej niż mogą dać". "Są wolontariusze, którzy pracują po to, żeby podbudować swoją samoocenę, albo chcą pracować na rzecz środowiska, w którym żyją, a dla niektórych motywacją są drobne upominki, koszulki, gadżety" - tłumaczyła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.