PARTNER PORTALU
 • BGK

Coraz więcej szczegółów sprawy prezydenta Starachowic

 • PAP/www.cba.gov.pl    29 sierpnia 2011 - 20:45
Coraz więcej szczegółów sprawy prezydenta Starachowic

Agenci CBA zatrzymali w poniedziałek rano prezydenta Starachowic. O co idzie?
ZAKTUALIZOWANY. Zarzut korupcji usłyszał zatrzymany w poniedziałek prezydent Starachowic Wojciech B. (zabierz głos, sprawdź jego notowania) Z ustaleń prokuratury wynika, że przyjął on łącznie 96 tys. złotych. Po południu prokuratura zdecydowała, że wystąpi o trzymiesięczny areszt tymczasowy dla samorządowca.

Wojciech B. nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. Postawione mu zarzuty korupcyjne mają związek z działalnością spółek komunalnych w Starachowicach w latach 2008-2010.

Prezydent Starachowic został zatrzymany w poniedziałek przez CBA na polecenie krakowskiej prokuratury. Zatrzymana została także pracownica urzędu miejskiego w Starachowicach oraz przedsiębiorca Marian S.

"Kobiecie - Justynie Z. - także postawiono zarzuty korupcyjne mające związek z łapówkami, w tym pośrednictwo w ich przekazywaniu. Nie przyznała się do winy i złożyła krótkie wyjaśnienia, których treści ze względu na dobro śledztwa nie możemy ujawnić" - powiedział PAP prok. Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Zatrzymany przedsiębiorca Marian S. usłyszał zarzut wręczania łapówek. Nie przyznał sie do winy i złożył krótkie wyjaśnienia.

Po przesłuchaniach prokuratura postanowiła wystąpić do sądu z wnioskami o aresztowanie na trzy miesiące prezydenta Wojciecha B. oraz drugiego podejrzanego. Wobec Justyny B. zostaną zastosowane inne środki zapobiegawcze.

Wojciech B. jest prezydentem Starachowic drugą kadencję. Wywodzi się z PiS, ale w ubiegłorocznych wyborach kandydował z własnego komitetu Forum 2010, który oprócz listy do starachowickiej rady miasta wystawił też własnych kandydatów do rady powiatu. B. uzyskał największe poparcie - ponad 64 proc. głosów - spośród wszystkich czterech prezydentów wybranych w Świętokrzyskiem.

Według Beaty Kempy, szefowej świętokrzyskiego PiS, B. nie należy już do tej partii. Zgodnie z własnym życzeniem został skreślony - 25 sierpnia - z listy jej członków, po tym, jak w toczącej się kampanii wyborczej poparł starachowicką kandydatkę do Sejmu z listy PSL Jolantę Kręcką - poinformowała Kempa w poniedziałek. Dodała, że oprócz B. skreślono 12 innych osób, które wraz z nim domagały się usunięcia z listy kandydatów PiS do Sejmu posła Krzysztofa Lipca - powiatowego lidera PiS w Starachowicach.

PAP nie udało się w poniedziałek uzyskać komentarza przedstawicieli władz Starachowic. Jak poinformowano w sekretariacie urzędu miasta, wiceprezydent Sylwester Kwiecień przejął obowiązki prezydenta Wojciecha B. Zapowiedziano, że wiceprezydent do sprawy odniesie się we wtorek.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Jarosław Kateusz powiedział, że przed miesiącem CBA prowadziło w firmie tzw. badanie przedkontrolne. Sprawdzano dokumentację przetargową z lat 2008-2011, funkcjonariusze analizowali m.in. ostatni przetarg na zakup autobusów. Jak mówił prezes, ustnie poinformowano go, że w zakładzie nie stwierdzono nieprawidłowości.

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Robert Pastuszka powiedział, że kontrola CBA w zakładzie trwała dwie godziny. Funkcjonariusze przeglądali dokumentację z przetargów z lat 2008-2010. Szef przedsiębiorstwa nie otrzymał żadnych informacji o wynikach kontroli. Była to pierwsza kontrola CBA w firmie.

PAP nie udało się w poniedziałek skontaktować z prezesem starachowickiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • kant, 2011-08-30 13:48:34

  Dziwi mnie ton "niektórych" komentarzy. Czyżbyście ludzie kochani nie znali podobnych przypadków. Te nasze zwycięskie samorządy! Zwycięskie bo ludzie omamieni byli tzw kiełbasą wyborczą . Proszę się zastanowić, prześledzić sieć - czy nie ma przypadków, że zwycięzcy Włodarze miast np Gdyn...i -nie są w porządku? Wykończone firmy, bezrobotni ludzie - bo monopol na władzę rozzuchwalił i procedury tak bezlitośnie przeciągnięte,że firma kona. Już nie warto w te samorządowe autorytety wierzyć jeśli nie są "przezroczyste". Dlatego myślę, że w tych Starachowicach naprawdę się działo!!!  rozwiń
 • muchomorek, 2011-08-30 10:43:06

  Gdzie jest Eterno Vagabundo, chętnie bym coś przeczytał
 • szambo, 2011-08-29 22:04:53

  Prosty schemat ! Jak uwalić zwycięscę ? Właśnie tak!!!