PARTNER PORTALU
  • BGK

Córka Hanny Gronkiewicz-Waltz też chce zwrócić pieniądze za kamienicę

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 13:22
Córka Hanny Gronkiewicz-Waltz też chce zwrócić pieniądze za kamienicę
Część praw do kamienicy przy Noakowskiego 16 mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz nabył w 2003 r. (fot. R. Motyl / UM Warszawa)

Do biura podawczego Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło 3 stycznia po południu pismo od Dominiki Waltz-Komierowskiej (córki Hanny Gronkiewicz-Waltz), w którym deklaruje ona zwrot pieniędzy za kamienicę Noakowskiego 16.
• Dominika Waltz-Komierowska powinna zwrócić sumę około miliona złotych.

• Podobna kwotę ma zapłacić jej ojciec.

• W sumie rodzina Waltzów powinna zapłacić 5,4 mln zł.

O wpłynięciu pisma poinformował rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki.

22 grudnia 2017 r. komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł. Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej.

Z łącznej kwoty świadczeń spadkobiercy rodzina Waltzów miałaby zapłacić 5,4 miliona złotych, z czego Andrzej Waltz, mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz i ich córka Dominika będą musieli zapłacić po około milionie złotych.

Córka prezydent stolicy, Dominika Waltz-Komierowska, skierowała pismo do komisji weryfikacyjnej; prosi w nim o wskazanie numeru konta bankowego, na który ma przelać pieniądze uzyskane w związku z reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16.

Informację tę potwierdził szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. "Korekta - są pisma od męża i od córki Waltzów o zwrocie środków. Co do reszty jeśli nie wpłyną podobne pisma będzie prowadzona egzekucja" - napisał na Twitterze.

Wcześniej takie samo pismo wystosował mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz - Andrzej Waltz.

Czytaj także: Patryk Jaki już czeka na przelew 5 mln zł od rodziny Hanny Gronkiewicz-Waltz

W piśmie Waltz-Komierowska, podobnie jak jej ojciec, podkreśliła, że zamierza wykorzystać środki zaskarżenia, odwołując się w całości od decyzji komisji weryfikacyjnej.

Jednocześnie zadeklarowała, że zamierza spełnić "przedmiotowe świadczenie orzeczone nieprawomocnymi decyzjami z uwagi na opatrzenie ich rygorem natychmiastowej wykonalności" i poprosiła o wskazanie numeru rachunku bankowego, na który ma być wykonany przelew.

Komisja weryfikacyjna wskazała w uzasadnieniu decyzji z 22 grudnia 2017 r., że umowa sprzedaży z grudnia 1945 r., na podstawie której nabyto prawo własności nieruchomości, została oparta o sfałszowane dokumenty i nie doszło do skutecznego nabycia tych praw.

Czytaj również: Patryk Jaki: Komisja weryfikacyjna dała Warszawie 5 mln zł

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.