PARTNER PORTALU
 • BGK

Cudzoziemcy nie chcą mieszkać w Polsce. Coraz mniej wniosków o azyl

 • PAP/AT    8 sierpnia 2017 - 06:42
Cudzoziemcy nie chcą mieszkać w Polsce. Coraz mniej wniosków o azyl
Na polskich granicach w tym roku złożono tylko 554 wnioski o azyl (fot. pixelio.de)

Liczba wniosków o azyl w Polsce spadła o 75 proc. To efekt polityki rządu wobec imigrantów.
Na polskich granicach w tym roku złożono tylko 554 wnioski o azyl dotyczące 1538 osób - wynika z danych Straży Granicznej. W ubiegłym roku w podobnym okresie wnioski o azyl złożyło blisko 6 tys. osób, głównie z Czeczenii. Spadek osób starających się o ochronę międzynarodową sięga 75 proc. Powód? Gęste sito na polskich granicach - pisze "Rzeczpospolita".

- To efekty restrykcyjnej polityki rządu wobec uchodźców - ocenia cytowana przez "Rzeczpospolitą" prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Marta Górczyńska.

Polska Straż Graniczna jest od dwóch lat krytykowana za restrykcyjne podejście nawet do osób deklarujących chęć złożenia wniosku o azyl. - Wiele osób nie jest w ogóle dopuszczanych do postępowania azylowego. Otrzymują decyzje o odmowie wjazdu. Dziennie udaje się wjechać jednej rodzinie - dodaje Górczyńska.

Czytaj też: UdSC: 89 tys. cudzoziemców złożyło wnioski o pobyt; 3 tys. o ochronę

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", funkcjonariusze odpierają zarzuty. - Straż Graniczna nie rozstrzyga zasadności przyznania bądź odmowy przyznania ochrony międzynarodowej, ale weryfikuje cel wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce - tłumaczy podporucznik Agnieszka Golias, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Adam , 2017-09-14 07:00:32

  Tytuł bez sensu. Legalna migracja wzrasta lawinowo.
 • takaprawda, 2017-08-16 10:14:39

  Do Mój dom, moje zasady: wyobraź sobie brak nieba, brak granic, brak narodów , brak religii tak śpiewali Beatlesi i to jest memento manifestu włoskiego komunisty Spinellego, którego nazwisko jest nad głównym wejściem do Parlamentu Europejskiego. Wspólnoty Europejskie przekształciły się w 2009 roku ...w Unię Europejską. Polska nie wstępowała do Unii Europejskiej w 2004 roku a do Europejskich Wspólnot. Zniszczenie narodów i ich tożsamości jest głównym celem obecnych postępowych elit, by przekształcić "europejczyka" w niewolnika bez oparcia w historii, tradycji, wierze chrześcijańskiej.  rozwiń
 • Mój dom, moje zasady, 2017-08-16 09:59:02

  Czy instytucje związane z prawami człowieka pamiętają o tym, że Polacy to też ludzie? Mamy prawo mieć swoje prawo. Nie ma nic złego w tym, że nie chcemy tych, którzy nie chcą się dostosować do naszych zasad.