PARTNER PORTALU
  • BGK

Czarne chmury nad Muzeum Techniki i Przemysłu: 70 pracowników na bruk?

  • JS    13 stycznia 2017 - 21:24
Czarne chmury nad Muzeum Techniki i Przemysłu: 70 pracowników na bruk?
Inicjatywa Polska apeluje do ministra kultury o podjęcie pilnych działań ws. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (fot, pixabay)

• Inicjatywa Polska apeluje do ministra kultury o podjęcie pilnych działań ws. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT z siedzibą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
• Autorzy apelu domagają się pilnego dofinansowania instytucji, umożliwiającego dalsze jej funkcjonowanie, oraz zapewnienie jej stabilnych warunków do rozwoju.

"Obecny dług placówki przekroczył 4 mln zł, a dalszy brak wsparcia finansowego doprowadzi do jej zamknięcia i zwolnienia ponad 70 pracowników, wśród których nie brakuje pasjonatów techniki i historii polskiej myśli technicznej. Jesteśmy przekonani, że tę trudną sytuację w Muzeum da się szybko rozwiązać, co Pan Premier zapowiadał jeszcze w listopadzie 2016 roku, proponując powołanie
Narodowego Centrum Nauki i Techniki" - czytamy w apelu.

Jego autorzy przypominają, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nabyło od Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki za blisko 500 mln zł. Jak zaznaczają, obecne długi i roczne koszty utrzymania Muzeum Techniki i Przemysłu stanowią zaledwie jedną setną tej kwoty.

"Nie do oszacowania jest za to wartość, jaką Muzeum Techniki i Przemysłu wnosi do kultury i edukacji kolejnych pokoleń Polek i Polaków. Muzeum funkcjonuje nieprzerwanie od 1955 roku i jest jedną z największych placówek tego typu w Polsce. Jego zbiory prezentują historię polskiej myśli technicznej i obejmują m.in. takie eksponaty jak machina rachunkowa z 1842 roku konstrukcji warszawskiego zegarmistrza Izraela Abrahama Staffela czy pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa Kazimierza Prószyńskiego z 1911 roku. Poza gromadzonymi w Pałacu Kultury i Nauki eksponatami, Muzeum sprawuje także opiekę nad cennymi zabytkami technicznym w Polsce: Hutą Żelaza w Chlewiskach, zbudowaną w 1892 roku, czy walcownią i pudlingarnią w Sielpi Wielkiej, powstałą w 1842 roku" - czytamy.

Podpisy pod apelem zbierane są tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.