PARTNER PORTALU
  • BGK

Część uczestników protestu w Dobrzeniu Wielkim przerwało głodówkę

  • PAP/JS    2 stycznia 2017 - 19:17
Część uczestników protestu w Dobrzeniu Wielkim przerwało głodówkę
Wojewoda opolski Adrian Czubak (fot. opole.uw.gov.pl)

Część uczestników strajku głodowego w Dobrzeniu Wielkim zawiesiło protest, w zamian wojewoda przekaże ich prośbę o przyjazd ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka - poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego.
Do spotkania wojewody Adriana Czubaka i przedstawicieli protestujących doszło w Kurii Diecezjalnej w Opolu. Obserwatorem spotkania był biskup Andrzej Czaja, który podczas wcześniejszych spotkań z protestującymi namawiał ich do tonowania nastrojów i szacunku dla własnego zdrowia.

Po pięciogodzinnych rozmowach wydano komunikat, w którym poinformowano, że część z trzynastu prowadzących głodówkę osób zawiesi tę formę protestu, a wojewoda przekaże zaproszenie ministrowi spraw wewnętrznych.

Informację służb wojewody potwierdził jeden z uczestników protestu, Janusz Piontkowski. "Dzisiaj trzy osoby zawieszają głodówkę. Dziesięć pozostałych kontynuuje protest. Czekamy nadal na ministra" - powiedział Piontkowski.

Protestujący nadal liczą, że rząd wycofa swoje rozporządzenie z 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole od 2 stycznia 2017 r. powiększyło się o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.

Czytaj też: PSL złoży uchwałę w sprawie poszerzenia granic Opola

W niedzielę prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował, że co prawda powiększenie miasta stało się już faktem i nie widzi możliwości powrotu do stanu sprzed 1 stycznia, jednak w ramach gestu dobrej woli wstrzyma się z wystąpieniem do Rady Ministrów o przekazanie mienia na terenie włączonych sołectw z gminy Dobrzeń Wielki. Podejmie natomiast kroki zmierzające do określenia formy tymczasowego użyczenia tego majątku.

Do Opola wcielona została znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Przeciw powiększeniu powierzchni Opola, które postulował prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

W ostatnim tygodniu grudnia 2016 r. grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki rozpoczęła głodówkę w proteście przeciwko decyzji rządu. W ten sposób chcą nakłonić rząd do wycofania się z decyzji o przyłączeniu do Opola części ich gminy, na której jest m.in. kompleks przemysłowy z elektrownią Opole.

Wnioskodawcy powiększenia miasta argumentowali, że powiększenie granic Opola o nowe tereny pozwoli na lepsze wykorzystanie ich potencjału z korzyścią dla całego regionu - w tym także podopolskich gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bywający na opolszczyżnie, 2017-01-02 21:03:09

    Małe samorządy znacznie lepiej wydają pieniądze. Wiele małych gmin które włączono w wielkie miasta po powrocie rozkwitło na nowo .