PARTNER PORTALU
 • BGK

Część uczestników protestu w Dobrzeniu Wielkim przerwało głodówkę

 • PAP/JS    2 stycznia 2017 - 19:17
Część uczestników protestu w Dobrzeniu Wielkim przerwało głodówkę
Wojewoda opolski Adrian Czubak (fot. opole.uw.gov.pl)

Część uczestników strajku głodowego w Dobrzeniu Wielkim zawiesiło protest, w zamian wojewoda przekaże ich prośbę o przyjazd ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka - poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego.
Do spotkania wojewody Adriana Czubaka i przedstawicieli protestujących doszło w Kurii Diecezjalnej w Opolu. Obserwatorem spotkania był biskup Andrzej Czaja, który podczas wcześniejszych spotkań z protestującymi namawiał ich do tonowania nastrojów i szacunku dla własnego zdrowia.

Po pięciogodzinnych rozmowach wydano komunikat, w którym poinformowano, że część z trzynastu prowadzących głodówkę osób zawiesi tę formę protestu, a wojewoda przekaże zaproszenie ministrowi spraw wewnętrznych.

Informację służb wojewody potwierdził jeden z uczestników protestu, Janusz Piontkowski. "Dzisiaj trzy osoby zawieszają głodówkę. Dziesięć pozostałych kontynuuje protest. Czekamy nadal na ministra" - powiedział Piontkowski.

Protestujący nadal liczą, że rząd wycofa swoje rozporządzenie z 19 lipca 2016 roku, zgodnie z którym miasto Opole od 2 stycznia 2017 r. powiększyło się o 12 sołectw z czterech podopolskich gmin.

Czytaj też: PSL złoży uchwałę w sprawie poszerzenia granic Opola

W niedzielę prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zadeklarował, że co prawda powiększenie miasta stało się już faktem i nie widzi możliwości powrotu do stanu sprzed 1 stycznia, jednak w ramach gestu dobrej woli wstrzyma się z wystąpieniem do Rady Ministrów o przekazanie mienia na terenie włączonych sołectw z gminy Dobrzeń Wielki. Podejmie natomiast kroki zmierzające do określenia formy tymczasowego użyczenia tego majątku.

Do Opola wcielona została znaczna część gminy Dobrzeń Wielki - sołectwa: Czarnowąsy, Borki, Świerkle oraz Krzanowice, części Dobrzenia Małego oraz części Brzezia. Ponadto, w skład Opola wejdą też sołectwa Chmielowice i Żerkowice z gminy Komprachcice, sołectwo Winów z gminy Prószków, a także sołectwa Sławice, Wrzoski oraz część Karczowa z gminy Dąbrowa.

Przeciw powiększeniu powierzchni Opola, które postulował prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

W ostatnim tygodniu grudnia 2016 r. grupa mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki rozpoczęła głodówkę w proteście przeciwko decyzji rządu. W ten sposób chcą nakłonić rząd do wycofania się z decyzji o przyłączeniu do Opola części ich gminy, na której jest m.in. kompleks przemysłowy z elektrownią Opole.

Wnioskodawcy powiększenia miasta argumentowali, że powiększenie granic Opola o nowe tereny pozwoli na lepsze wykorzystanie ich potencjału z korzyścią dla całego regionu - w tym także podopolskich gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Bywający na opolszczyżnie, 2017-01-02 21:03:09

  Małe samorządy znacznie lepiej wydają pieniądze. Wiele małych gmin które włączono w wielkie miasta po powrocie rozkwitło na nowo .