PARTNER PORTALU
  • BGK

Czesław Małkowski, Olsztyn, były prezydent złożył apelację od wyroku skazującego za gwałt

  • pap/pt    28 stycznia 2016 - 15:04
Czesław Małkowski, Olsztyn, były prezydent złożył apelację od wyroku skazującego za gwałt
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski złożył do sądu okręgowego w Elblągu apelację od wyroku skazującego go na karę bezwzględnego więzienia za gwałt(fot. flickr.com/steakpinball)

• Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski złożył do sądu okręgowego w Elblągu apelację od wyroku skazującego go na karę bezwzględnego więzienia za gwałt.
• Wyrok, który zapadł w ubiegłym roku nie jest prawomocny.
21 września ubiegłego roku sąd rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na karę 5 lat bezwzględnego więzienia. Były prezydent, który zgadza się na podanie nazwiska, został uznany winnym zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały zarzuty dotyczące molestowania.

W czwartek na konferencji prasowej w Olsztynie obrońca Małkowskiego mec. Marek Gawryluk poinformował, że w czwartek złożył apelację od wyroku sądu rejonowego w Ostródzie.

"Pan prezydent Czesław Małkowski zaskarżył wyrok w całości, nie uznając tej kwestii wyroku, który mówił o jego skazaniu jak i również umorzeniu postępowania z uwagi na przedawnienie czynu. Pana Prezydenta nie interesuje przedawnienie przestępstw. W naszej ocenie sąd powinien podjąć inną decyzję - uniewinnić go od wszystkich zarzutów"- ocenił obrońca.

Dodał, że sporządzona apelacja jest bardzo obszernym dokumentem, liczącym ponad 120 stron. "Podnieśliśmy 20 zarzutów różnej natury: naruszenia prawa, błędu w ustaleniach faktycznych. Liczmy, że sąd okręgowy rozważy ją zasadnie, przeznaczy na nią odpowiednią ilość czasu, liczymy na rzetelny i sprawiedliwy wyrok"- dodał.

"Pan Prezydent nie może doczekać się tej rozprawy, liczymy że sąd okręgowy jak najszybciej po zapoznaniu się z aktami sprawy wyznaczy termin rozprawy i będziemy mogli przed sądem wystąpić"- podkreślił mec. Gawryluk.

Od wyroku skazującego na bezwzględne więzienie Małkowskiego odwołała się wcześniej prokuratura okręgowa w Białymstoku, która złożyła apelację w połowie stycznia. Jak tłumaczył wówczas jej rzecznik Adam Kozub prokuratura nie zgadza się z wymiarem kary, który w jej ocenie jest za niski.

Prokuratura odwołując się od wyroku przed sądem w Ostródzie, wniosła o wymierzenie kary ośmiu lat więzienia, zakaz kontaktu z pokrzywdzoną do 10 lat oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Jak podała PAP w czwartek rzeczniczka sądu okręgowego w Elblągu Dorota Zientara, "realny termin wyznaczenia rozprawy apelacyjnej przez sąd okręgowy w Elblągu to kwiecień".

"Wszystko zależy od tego, kiedy strony odbiorą odpisy apelacji stron przeciwnych. Gdy wpłyną wszystkie pokwitowania odbioru apelacji sąd rejonowy w Ostródzie będzie mógł nadać bieg sprawie, kierując akta do sądu w Elblągu"- wyjaśniła sędzia Zientara.

Sprawa przed ostródzkim sądem trwała cztery lata, jej akta liczą 52 tomy, a wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.

Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.