PARTNER PORTALU
  • BGK

Czesław Małkowski. Rozpoczęły sie mowy stron w procesie byłego prezydenta Olsztyna

  • pt/pap    23 listopada 2016 - 17:01
Czesław Małkowski. Rozpoczęły sie mowy stron w procesie byłego prezydenta Olsztyna
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. przez prawie przez dwie kadencje (fot.fotolia)

• Przed sądem okręgowym w Elblągu rozpoczęły się w środę mowy stron w procesie byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego odpowiadającego za gwałt i molestowanie.
• Głos zabrał obrońca Małkowskiego oraz sam oskarżony.
Sąd przerwał rozprawę do 8 grudnia. Sprawa - z uwagi na jej charakter - toczy się za zamkniętymi drzwiami. Małkowski godzi się na podanie nazwiska.

We wrześniu 2015 r. - po trwającym 4 lata procesie - Sąd Rejonowy w Ostródzie nieprawomocnie skazał Małkowskiego na karę 5 lat pozbawienia wolności bez zawieszenia i zakazał mu zajmowania przez 6 lat kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego.

Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży, oraz usiłowania gwałtu, przy czym - w ocenie sądu - czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania.

Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołały się obie strony. Prokuratura złożyła apelację, bo nie zgadza się z wysokością kary, jaką wymierzył ostródzki sąd. Chce dla oskarżonego 8 lat więzienia i 10-letniego zakazu sprawowania funkcji publicznych.

Obrona zaskarżyła wyrok w całości - zarówno w części skazującej b. prezydenta, jak i dotyczącej umorzenia z uwagi na przedawnienie czynu. Obrona chce, żeby Małkowski został przez sąd drugiej instancji uniewinniony od wszystkich zarzutów.

Na kilku rozprawach w procesie apelacyjnym przed sądem okręgowym w Elblągu prowadzone było postępowanie dowodowe. Przesłuchiwano świadków, a także główną pokrzywdzoną w sprawie. Po zakończeniu przewodu sądowego, w środę sąd wysłuchał mowy końcowej obrońcy Małkowskiego mecenasa Marka Gawryluka, oraz częściowo samego oskarżonego. Ten będzie kontynuował swoje wystąpienie 8 grudnia.

Mecenas Gawryluk powiedział dziennikarzom po zakończeniu środowej rozprawy, że "materiał w sprawie jest bardzo obszerny, obejmuje wiele zeznań i kwestii, które trzeba wyjaśnić"- powiedział mec. Gawryluk.

8 grudnia sąd wysłucha wystąpienia prokuratora oraz pełnomocnika głównej pokrzywdzonej mec. Andrzeja Rogoyskiego. Podkreślił on w rozmowie z dziennikarzami, że "istotą jego wystąpienia nie jest i nie będzie żądza zemsty". Jak ocenił, wyrok 5 lat więzienia dla Małkowskiego, który zapadł w sądzie I instancji, jest jego zdaniem sprawiedliwy.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. przez prawie przez dwie kadencje, do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu.

Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed ostródzkim sądem, Małkowski dwukrotnie (w wyborach samorządowych w 2010 r. i 2014 r.) kandydował na urząd prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał nieznacznie w II turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobył natomiast mandat radnego, który nadal sprawuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.