PARTNER PORTALU
 • BGK

Czesław Małkowski wróci przed sąd. Samorządowcy mówią, że to kompromitacja wymiaru sprawiedliwości

 • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 15:32
Czesław Małkowski wróci przed sąd. Samorządowcy mówią, że to kompromitacja wymiaru sprawiedliwości
Przeciąganie sprawy osiem lat niczemu dobremu nie służy - mówi Piotr Grzymowicz. (fot. ratusz w Olsztynie, wikipedia.org)

• Olsztyńscy samorządowcy są zdumieni i zszokowani skierowaniem do ponownego rozpoznania sprawy byłego prezydenta miasta.
• Czesław Małkowski został oskarżony o gwałt i usiłowanie gwałtu.
• Samorządowcy uważają, że tak długie rozstrzyganie sprawy nie służy ani miastu, ani żadnej ze stron.
We wtorek, po 8 latach od wybuchu tzw. seksafery w olsztyńskim ratuszu, elbląski sąd okręgowy uchylił zapadły we wrześniu 2015 r. po 4-letnim procesie nieprawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Ostródzie, skazujący Małkowskiego na karę 5 lat więzienia bez zawieszenia. 

Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży, oraz usiłowania gwałtu, przy czym - w ocenie sądu - czynu tego miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały natomiast zarzuty dotyczące molestowania.

Od wyroku I instancji odwołały się obie strony - prokuratura chciała zaostrzenia kary, a obrona walczyła o całkowite uniewinnienie Małkowskiego. W wyniku wtorkowego wyroku sprawa ponownie wróci do sądu I instancji, który będzie musiał powtórzyć proces.

"To zdumiewające i szokujące, że osiem lat od ujawnienia sprawy wracamy niemalże do punktu wyjścia" - skomentował decyzję elbląskiego sądu radny Nowoczesnej Tomasz Głażewski, który po wybuchu tzw. seksafery w olsztyńskim ratuszu przez kilka miesięcy kierował pracami magistratu. Głażewski zwrócił uwagę, że od ośmiu lat zarówno Małkowski, jak i poszkodowane kobiety "trwają w zawieszeniu i nie wiedzą, jaka jest ocena prawna ich zachowań".

Również prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał, że wtorkowa decyzja sądu go zaskakuje. "Aż trudno to komentować. Ewidentnie nasz wymiar sprawiedliwości nie jest wydolny. Dla obu stron lepiej by było, by profesjonalnie, sprawiedliwie i w szybkim czasie tę sprawę wyjaśnić. Przeciąganie jej osiem lat niczemu dobremu nie służy" - powiedział Grzymowicz.

Większość radnych Olsztyna odmówiła komentarza w sprawie decyzji elbląskiego sądu. "Tu nie ma co komentować, trzeba cierpliwie dalej czekać. Miejmy nadzieję, że już nie tak długo" - powiedziała przewodnicząca rady miasta Halina Ciunel z PO.

Od komentarza powstrzymali się m.in. radni PiS Leszek Araszkiewicz i Elżbieta Wirska.

"Taka decyzja sądu oznacza, że teatr z aktorem Małkowskim w roli głównej nadal będzie trwał. A to nie jest dobre, to będzie służyło umacnianiu w mieście mitu skrzywdzonego Małkowskiego" - powiedział radny SLD Krzysztof Kacprzycki.

W ocenie politologa dr Wojciecha Szalkiewicza sprawa zachowań Małkowskiego utraciła przez lata wymiar polityczny. "Teraz to sprawa wyłącznie między panem oskarżonym a sądem. Wymiar polityczny tej sprawy może wrócić, jeśli pan Małkowski kolejny raz zechce wystartować w wyborach samorządowych".

Dr Szalkiewicz podkreślił, że tak długie rozstrzyganie "zapewne niełatwej i skomplikowanej sprawy Małkowskiego" to kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. "To się ciągnie nieprzyzwoicie długo, przeciąganie takiej sprawy w nieskończoność nie służy wizerunkowi sądu"- ocenił dr Szalkiewicz.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 do 2008 roku, kiedy to wybuchła tzw. seksafera w ratuszu. "Rzeczpospolita" napisała, że Małkowski miał zgwałcić ciężarną urzędniczkę, a kilka innych - molestować. W wyniku oskarżeń małkowski został odwołany w referendum i stanął przed sądem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • kasia, 2016-12-20 19:01:46

  e-sprawdz-punkty-karne.pl/ JEdyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
 • Wiga, 2016-12-20 17:35:38

  "Dobra zmiana"!Całkowita kompromitacja wymiaru sprawiedliwości.Tylko komu na tym zależy.Wstyd i hańba,ale teraz można wszystko.