PARTNER PORTALU
 • BGK

Częstochowa pionierem in vitro

 • PAP    14 stycznia 2013 - 09:44
Częstochowa pionierem in vitro

Jeszcze w styczniu ma być ogłoszony tegoroczny nabór dla małżeństw, które chciałyby skorzystać z oferowanego przez władze Częstochowy dofinansowania procedury in vitro - poinformował rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj.
Miasto rozpoczęło pionierski program dofinansowania tej metody pod koniec zeszłego roku. Spośród 36 zgłoszonych par do programu zakwalifikowano 12. Pierwsze dziecko jest już w drodze - jedna z par, która skorzystała z dofinansowania w wysokości 3 tys. zł, pomyślnie przeszła procedurę i kobieta jest w ciąży.

Jak przypomniał Tutaj, na ten rok w budżecie miasta przewidziano na realizację tego programu 150 tys. zł, dofinansowanie może więc otrzymać 50 par. "W zeszłym roku z programu skorzystało niewiele par, bo ruszył pod koniec roku, nie wszyscy zdążyli dopełnić formalności. Te pary mogą jednak zgłosić się w tym roku"- zaznaczył.

Do prowadzenia programu zdrowotnego zakładającego dofinansowanie procedury in vitro dla małżeństw z Częstochowy wybrano sześć klinik leczenia niepłodności - dwie z Warszawy oraz po jednej z Łodzi, Katowic, Białegostoku i Krakowa.

Uchwałę, która ustanawia program dofinansowania in vitro w wysokości 3 tys. zł dla pary, rada miejska w Częstochowie przyjęła 18 października. Program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" zakłada, że w czasie jego realizacji - trzech lat - z dofinansowania skorzysta 160 par.

Wymagany wiek kobiety to 20-37 lat, według rocznika urodzenia. O dofinansowanie mogą się ubiegać małżeństwa - mieszkańcy Częstochowy - które wyczerpały wcześniej inne możliwości leczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Do dareckiddd, 2013-01-15 07:16:35

  W interesie praw, które należą się "ludziom" władze Cz-wy powinny na tobie dokonać eutanazji. Wtedy bedziesz miał komplet niezbywalnych praw!
 • dareckiddd, 2013-01-14 16:40:28

  Najciemniej to u ciebie w glowie jest. In vitro i aborcja , zwiazki partnerskie to sa prawa ktore naleza sie ludziom ,wladza powinna dbac o interes ludzi a nie kosciola i dobrze ze w czestochowie to robi. Inne miasta powinny isc wzorem czestochowy.
 • Kus, 2013-01-14 13:37:03

  Najciemniej pod latarnią - w Cz-wie komuchy rządzą, to i muszą dawać pstryczka w nos kościołowi. Nie zdziwił bym się jakby znajomy z czerwonego układu prowadził klinikę, która akurat wygra przetarg...