Częstochowa ponad podziałami

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się 11 stycznia z częstochowskimi parlamentarzystami. Wszyscy zadeklarowali wolę współpracy z samorządem oraz chęć wspierania inicjatyw służących rozwojowi miasta.
Częstochowa ponad podziałami
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się 11 stycznia z częstochowskimi parlamentarzystami. Fot. Częstochowa.pl

W spotkaniu wzięli udział posłowie: Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna, Lidia Burzyńska, Szymon Giżyński i Tomasz Jaskóła oraz senatorowie Artur Warzocha i Ryszard Majer. Reprezentowani byli także europoseł Jadwiga Wiśniewska i poseł Konrad Głębocki.

Prezydent przedstawił aktualną sytuację gospodarczo-finansową miasta, wskazał też na regulacje prawne warunkujące rozwój gospodarczy oraz wpływające na samorząd terytorialny (m.in. w zakresie barier rozwojowych, finansów, edukacji, zdrowia publicznego i administracji samorządowej).

Poprosił parlamentarzystów o zwrócenie uwagi na niektóre przepisy oraz projektowane zmiany – w kontekście ich skutków ekonomiczno-społecznych dla Częstochowy i jej mieszkańców.

Zwrócił m.in. uwagę na konieczność finansowej rekompensaty dla samorządów z tytułu planowanego podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8,5 tys. zł. Dla Częstochowy będzie to oznaczać stratę rocznie ok. 56 mln zł w dochodach otrzymywanych z PIT, co może stanowić zagrożenie dla zabezpieczenia wkładu własnego do planowanych inwestycji unijnych.

Z kolei cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie skutkować pozostawieniem w przedszkolach nawet ok. 1700 dzieci, przez co zabraknie w nich miejsc dla trzylatków. Jednocześnie pracę od roku szkolnego 2016/2017 może stracić 75 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Zmiana będzie także oznaczać zmniejszenie subwencji oświatowej dla miasta o 13 mln zł.

Krzysztof Matyjaszczyk poinformował o aktualnych projektach z udziałem funduszy UE, na których realizację liczy Częstochowa, apelując o poparcie starań miasta o zdobycie środków na strategiczne inwestycje, w tym drogowe.

Prezydent przekazał parlamentarzystom obszerny materiał rozwijający poruszane wątki, z załącznikiem w postaci szczegółowej opinii do projektu ustawy o zamówieniach publicznych.

Osobnym punktem spotkania była sprawa inicjatywy odtworzenia woj. częstochowskiego. Wymieniono się uwagami na temat prowadzonych akcji i wyrażanych dotychczas przez społeczności oraz samorządy poszczególnych miast, gmin i powiatów opinii.

Czytaj też: Radni chcą województwa częstochowskiego

Częstochowscy parlamentarzyści, reprezentujący parlamentarną większość, potwierdzili wolę zmian administracyjnych, których efektem ma być odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Možna?možna prezydent z SLD i dogaduje się i z PO i z PiSem

And, 2016-01-12 15:18:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE