Częstochowa ponad podziałami

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się 11 stycznia z częstochowskimi parlamentarzystami. Wszyscy zadeklarowali wolę współpracy z samorządem oraz chęć wspierania inicjatyw służących rozwojowi miasta.
Częstochowa ponad podziałami
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się 11 stycznia z częstochowskimi parlamentarzystami. Fot. Częstochowa.pl

W spotkaniu wzięli udział posłowie: Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna, Lidia Burzyńska, Szymon Giżyński i Tomasz Jaskóła oraz senatorowie Artur Warzocha i Ryszard Majer. Reprezentowani byli także europoseł Jadwiga Wiśniewska i poseł Konrad Głębocki.

Prezydent przedstawił aktualną sytuację gospodarczo-finansową miasta, wskazał też na regulacje prawne warunkujące rozwój gospodarczy oraz wpływające na samorząd terytorialny (m.in. w zakresie barier rozwojowych, finansów, edukacji, zdrowia publicznego i administracji samorządowej).

Poprosił parlamentarzystów o zwrócenie uwagi na niektóre przepisy oraz projektowane zmiany – w kontekście ich skutków ekonomiczno-społecznych dla Częstochowy i jej mieszkańców.

Zwrócił m.in. uwagę na konieczność finansowej rekompensaty dla samorządów z tytułu planowanego podniesienia kwoty wolnej od podatku do wysokości 8,5 tys. zł. Dla Częstochowy będzie to oznaczać stratę rocznie ok. 56 mln zł w dochodach otrzymywanych z PIT, co może stanowić zagrożenie dla zabezpieczenia wkładu własnego do planowanych inwestycji unijnych.

Z kolei cofnięcie obowiązku szkolnego dla sześciolatków będzie skutkować pozostawieniem w przedszkolach nawet ok. 1700 dzieci, przez co zabraknie w nich miejsc dla trzylatków. Jednocześnie pracę od roku szkolnego 2016/2017 może stracić 75 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Zmiana będzie także oznaczać zmniejszenie subwencji oświatowej dla miasta o 13 mln zł.

Krzysztof Matyjaszczyk poinformował o aktualnych projektach z udziałem funduszy UE, na których realizację liczy Częstochowa, apelując o poparcie starań miasta o zdobycie środków na strategiczne inwestycje, w tym drogowe.

Prezydent przekazał parlamentarzystom obszerny materiał rozwijający poruszane wątki, z załącznikiem w postaci szczegółowej opinii do projektu ustawy o zamówieniach publicznych.

Osobnym punktem spotkania była sprawa inicjatywy odtworzenia woj. częstochowskiego. Wymieniono się uwagami na temat prowadzonych akcji i wyrażanych dotychczas przez społeczności oraz samorządy poszczególnych miast, gmin i powiatów opinii.

Czytaj też: Radni chcą województwa częstochowskiego

Częstochowscy parlamentarzyści, reprezentujący parlamentarną większość, potwierdzili wolę zmian administracyjnych, których efektem ma być odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Možna?možna prezydent z SLD i dogaduje się i z PO i z PiSem

And, 2016-01-12 15:18:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE