PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowa: Zatrudnianie niani, żłobki i kluby dziecięce za unijne pieniądze. Samorząd dopłaci

  • PAP/AT    9 marca 2016 - 18:18
Częstochowa: Zatrudnianie niani, żłobki i kluby dziecięce za unijne pieniądze. Samorząd dopłaci
Nianie będą zajmować się dziećmi wtedy, gdy rodzice będą w pracy - mówi Włodzimierz Tutaj (fot.pixabay.com)

• Częstochowa otrzyma dofinansowanie z UE na zatrudnienie niań, utworzenie nowych miejsc w żłobku oraz klubu dziecięcego.
• Dofinansowanie jest możliwe w ramach projektu "Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci".
• Ma on m.in. ułatwić kobietom powrót do pracy po urodzeniu dziecka.
Pomysł na realizację projektu, jak poinformowało w środę (9 marca) biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie, pojawił się m.in. w czasie rozmów z pracodawcami, którzy "wskazywali na problem przedłużających się urlopów wychowawczych po urodzeniu dziecka".

Częstochowa przygotowała projekt i uzyskała ponad 2,1 mln zł na jego realizację. Samorząd poinformował, że środki te pozwolą na utworzenie klubu dziecięcego, gdzie opiekę znajdzie - w okresie trwania projektu - łącznie 20 dzieci, zorganizowanie opieki w domach nad dziećmi do trzeciego roku życia przez 20 niań oraz przygotowanie 10 nowych miejsc w miejskim żłobku.

Czytaj też: Program Maluch 2016: 11 mln zł na żłobki i kluby malucha na uczelniach. Jakie zasady?

Samorząd liczy na to, że różne propozycje opieki nad dziećmi ułatwią zwłaszcza młodym matkom - powrót do aktywności zawodowej. Wsparcie jest również kierowane do osób, które aktywnie poszukują pracy. "W ciągu dwóch lat działania programu ze wsparcia w opiece nad małym dzieckiem skorzysta w sumie kilkadziesiąt częstochowskich rodzin" - powiedział w środę (9 marca) prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak powiedział rzecznik częstochowskiego urzędu Włodzimierz Tutaj rodzice będą mogli liczyć na bezpłatną opiekę niań przez rok. Wynagrodzenie będzie im wypłacać miasto, jako lider projektu. "Nianie będą zajmować się dziećmi wtedy, gdy rodzice będą w pracy, czyli nawet do 10 godzin dziennie" - dodał.

Projekt przewiduje ponadto, że w pierwszym roku jego realizacji wykonane zostaną prace remontowo-adaptacyjne w budynku żłobka oraz na placu zabaw.

Projekt "Aktywni rodzice-szczęśliwe dzieci" otrzyma dofinansowanie w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z działania ws. zapewnienia dostępu do usług opiekuńczych nad dziećmi do 3 lat. Realizowany będzie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie "Dla Rodziny" od początku lipca 2016 r. do końca czerwca 2018 r.

Łączna wartość projektu to ponad 2,1 mln zł, z czego ok. 1,6 mln zł otrzyma lider projektu, którym jest miasto Częstochowa. Pozostałe środki zostaną przekazane stowarzyszeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.