PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowskie Centrum Świadczeń przejmie część zadań MOPS

  • PAP/JS    30 marca 2017 - 19:00
Częstochowskie Centrum Świadczeń przejmie część zadań MOPS
Mieszkańcy swe sprawy będą mogli załatwiać w tych samych budynkach, w których wcześniej działał MOPS (fot. wikipedia)

Z początkiem kwietnia swą działalność rozpocznie Częstochowskie Centrum Świadczeń, które przejmie część zadań związanych ze świadczeniami finansowymi, dotychczas realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) – podał tamtejszy samorząd.
• Centrum z założenia ma być "instytucją finansową", w której mieszkaniec będzie mógł w jednym "okienku" otrzymać wszystko to, co dostaje od gminy lub za jej pośrednictwem.

• Jednostka przejmie od MOPS zadania z zakresu świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i wychowawczych, zasiłków dla opiekunów, dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych czy Karty Dużej Rodziny.

• Mieszkańcy swe sprawy będą mogli załatwiać w tych samych budynkach, w których wcześniej działał MOPS.

Jak tłumaczą przedstawiciele częstochowskiego magistratu, to odpowiedź na wzrost liczby różnych form pomocy dla mieszkańców (np. tych w ramach programu 500 plus).

"Od pewnego czasu MOPS realizował coraz więcej zadań niekoniecznie identyfikowanych bezpośrednio z pomocą społeczną, tak jak program 500 plus, becikowe czy Karta Dużej Rodziny, gdyż nie mieliśmy jednostki wyspecjalizowanej w obsłudze takiego szerszego wachlarza świadczeń" - powiedział cytowany w informacji prasowej naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Adrian Staroniek.

Dlatego - dodał - postanowiono "oddzielić pracę socjalną od przyznawania i wypłaty świadczeń".

Centrum z założenia ma więc być "instytucją finansową", w której mieszkaniec będzie mógł w jednym "okienku" otrzymać wszystko to, co dostaje od gminy lub za jej pośrednictwem: świadczenia, zasiłki, wszelkiego rodzaju dodatki. W ocenie samorządu, przyspieszy to i usprawni ich wydawanie.

Jednostka przejmie od MOPS zadania z zakresu świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych i wychowawczych, zasiłków dla opiekunów, dodatków mieszkaniowych, dodatków energetycznych czy Karty Dużej Rodziny. Szczegóły można znaleźć na stronie częstochowskiego magistratu.

Jak podał samorząd, wszystkie te wymienione sprawy realizowane dotychczas przez MOPS, także te rozpoczęte i w trakcie procedowania, będą od 1 kwietnia kontynuowane przez Centrum.

Mieszkańcy swe sprawy będą mogli załatwiać w tych samych budynkach, w których wcześniej działał MOPS; nie będą musieli dopełniać żadnych dodatkowych formalności w związku z tą zmianą.

Dyrektorem Częstochowskiego Centrum Świadczeń, w wyniku konkursu, została Lidia Czuma-Imiołczyk. Do CCŚ przejdzie 70 dotychczasowych pracowników MOPS.

Częstochowskie Centrum Świadczeń zostało utworzone jako jednostka budżetowa na podstawie uchwały Rady Miasta z 22 września ub. r. Początkowo będzie działało w dwóch lokalizacjach: przy al. Niepodległości 20/22 i ul. Nowowiejskiego 26. Docelowo stworzone zostaną jeszcze dwa dodatkowe punkty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.