PARTNER PORTALU
  • BGK

Członkowie komisji wyborczych oskarżeni o niedopełnienie obowiązków

  • PAP    9 stycznia 2016 - 08:11
Członkowie komisji wyborczych oskarżeni o niedopełnienie obowiązków
Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia (fot. Anna Woźniak/Flickr.com/CC BY-SA 2.0)

Siedmiu członków obwodowych komisji wyborczych w woj. zachodniopomorskim stanie przed sądem w związku z niedopełnieniem obowiązków podczas ostatnich wyborów samorządowych. Grozi im do 10 lat więzienia.
- Prokurator apelacyjny w Szczecinie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko siedmiu członkom obwodowych komisji wyborczych w Pyrzycach, Mielęcinie i Brześciu. Jako funkcjonariuszy publicznych oskarżył ich o niedopełnienie obowiązków podczas II tury wyborów samorządowych w 2014 r. – poinformowała rzeczniczka PA Anna Gawłowska-Rynkiewicz.

- Działalność oskarżonych w rezultacie podważała zaufanie publiczne do państwowych organów wyborczych i samą wiarygodność wyborów – dodała rzeczniczka.

Informowali jednego z kandydatów?

Prowadzący od końca 2014 r. śledztwo prokurator ustalił, że oskarżeni jako członkowie komisji na terenie gminy Pyrzyce informowali w trakcie głosowania jednego z kandydatów na burmistrza Pyrzyc o wynikach głosowania oraz o osobach, które jeszcze nie zagłosowały. Dzięki tym informacjom kandydat mógł się skontaktować z tymi wyborcami i nakłaniać ich do głosowania.

Jak dodała rzeczniczka, prokuratura kontynuuje śledztwo przeciwko kandydatowi na burmistrza Pyrzyc w związku z korupcją wyborczą.

Za przestępstwo nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, popełnione w celu osiągnięcia korzyści osobistej grozi kara pozbawienia wolności od jednego roku do 10 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.