PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy gminy będą musiały kupować kamery do filmowania wyborów?

  • bad    29 marca 2018 - 20:00
Czy gminy będą musiały kupować kamery do filmowania wyborów?
Nagranie z wyborów ma być transmitowane na żywo w każdym z niemal 28 tys. lokali wyborczych (Fot. Pixabay)

Wiele kontrowersji wzbudza obowiązek transmisji z lokali wyborczych i tego, czy to gminy będą musiały kupić niezbędny do tego sprzęt.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych zmian styczniowej nowelizacji Kodeksu wyborczego jest obowiązek transmisji z lokali wyborczych. Nagranie z wyborów ma być transmitowane na żywo z każdego z niemal 28 tys. lokali.

Czytaj też: Transmisja głosowania niezgodna z Konstytucją

Wątpliwości co do możliwości realizacji tego obowiązku nie krył przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Zdaniem PKW z powodu braku szczegółów dotyczących specyfikacji technicznej, jeżeli pieniądze na zakup sprzętu byłyby przekazane gminom, część z nich mogłaby kupić najtańsze urządzenia. Takie z kolei mogłyby nie spełnić wymogów bezpieczeństwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. O możliwości zhakowania wyborów samorządowych pisaliśmy tutaj.

Dziś wiadomo, że gminy mogą odetchnąć z ulgą. W trakcie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego szefowa KBW Magdalena Pietrzak poinformowała, że zakup urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia transmisji z wyborów nie będzie obowiązkiem samorządów. – Decyzja jest taka, że jeśli zakup zostanie w jakikolwiek sposób zrealizowany, będzie wykonywany centralnie, nie będzie zadaniem samorządów. Przyczyna jest mocno prozaiczna: nie bylibyśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa takiej transmisji, a i organizacyjnie byłoby to mocno wątpliwe do wykonania – wyjaśniała Magdalena Pietrzak.

Szefowa KBW dodała, że transmisja ma być tak zorganizowana, by pracownicy samorządowi nie byli angażowani w obsługę urządzeń potrzebnych do transmisji.

Na końcowym etapie są też wyliczenia kosztów przeprowadzenia wyborów samorządowych. Magdalena Pietrzak zapewniła, że środków wystarczy; będzie ich więcej, niż w przypadku wyborów cztery lata temu.

Na końcowym etapie jest także program do obsługi wyborów samorządowych. Szefowa KBW zapowiedziała szereg testów przed wyborami, które pozwolą na stwierdzenie, czy program jest gotowy do jesiennych wyborów. Pierwszy z nich dotyczący delegatur zaplanowano już w maju. W czerwcu test będzie przeprowadzony z udziałem samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.